• Посилання скопійовано

Доход в виде процентов по банковскому счету признается в том периоде, к которому такие проценты относятся

Предприятие получает от банка проценты за пользование временно свободными средствами на текущих и депозитных счетах. Как отразить эту операцию в бухгалтерском учете и финансовой отчетности?

Согласно пп. 14.1.206 НКУ, проценты – это доход, выплачиваемый (начисляемый) заемщиком в пользу кредитора как плата за использование привлеченных на определенный или неопределенный срок средств. При этом следует учитывать, что в проценты включают платеж за использование средств, привлеченных в депозит. 

И именно в прочие доходы по НКУ включают доходы в виде процентов (пп. 135.5.1 НКУ).

Датой получения доходов налогоплательщика от проведения кредитно-депозитных операций является дата признания процентов, определенная согласно правилам бухгалтерского учета, а именно правилам П(С)БУ (п. 137.8 НКУ). Поэтому следует обратиться к нормам П(С)БУ 15 «Доход». В соответствии с его пунктом 4, проценты – это плата за использование денежных средств, их эквивалентов или сумм, задолженных предприятию.

Кроме того, по п. 20 П(С)БУ 15 доход, возникающий в результате использования активов предприятия другими сторонами, признается в виде процентов, роялти и дивидендов, если: 

1) вероятно поступление экономических выгод, связанных с такой операцией; 

2) доход может быть достоверно оценен. 

При этом проценты признаются в том отчетном периоде, к которому они относятся, исходя из базы их начисления и срока пользования соответствующими активами.

Таким образом, если проценты по остатку на текущем счете либо депозиту начисляются и зачисляются (обычно это происходит последним рабочим банковким днем месяца)в одном периоде, в этом же отчетном периоде следует признать доход. Если же проценты начисляются в текущем месяце,а зачисляются уже в следующем месяце( к примеру первым рабочим днем ), тогда следует признать доход уже в следующем отчетном периоде, поскольку чтобы признать доход его надо достоверно оценить. А фактическую сумму полученного дохода возможно установить только в момент получения выписки из банка о сумме процентов.

В бухучете указанные суммы процентов следует отразить по К-т 719 «Прочие доходы от операционной деятельности» в периоде признания дохода. Впрочем в этом же периоде,как уже было указано выше, следует признать доход и в налоговом учете.

Что касается финансовой отчетности, то  в форме 2 "Звіт про фінансові результати" (Звіт про сукупний дохід) доход в сумме полученных процентов необходимо показать в строке 2120 "Інші операційні доходи". Если же указанные суммы надо отразить в отчете по форме 2-м «Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва», в этом случае их надо показать в строке 040 «Інші операційні доходи»

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809