• Посилання скопійовано

Обігрів будинків та постачання гарячої води: послуга чи продукція власного виробництва?

Житлово-комунальне підприємство має власні котельні для обігріву будинків та подачі гарячої води. Чим вважається здійснення таких операцій для споживачів: наданням послуг чи продажем продукції власного виробництва? Якими проведеннями відобразити реалізацію?

Відповідно до ст. 1 Закону «Про теплопостачання», теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об’єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.

Разом з тим, відповідно до ст. 5 Закону про ЖКП, до житлово-комунальних послуг належать в тому числі комунальні послуги:

  • постачання теплової енергії, 
  • постачання гарячої води тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону про ЖКП, виконавцями комунальних послуг є:

  • послуги з постачання теплової енергії - теплопостачальна організація;
  • послуги з постачання гарячої води - суб’єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води.

Тобто, теплова енергія для виробника є товарною продукцією, але споживачеві передається не сама ця продукція, а підігріта зазначеною продукцією вода (див. Лист НКРЕКП від 24.03.2015 р. №2713/15/61-15). Таким чином, споживач отримує не товарну продукцію, а послугу.

З точки зору ДКПП, підприємство здійснює діяльність за кодом 35.30.1 «Пара та гаряча вода; постачання пари та гарячої води».

З наведеного випливає, що в бухобліку підприємства, яке має власні котельні, здійснення господарських операцій з обігріву будинків та подачі гарячої води повинне відображатися як надання послуг. Тобто, дохід від наданих послуг показується на субрахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг». А собівартість цієї продукції відображається на субрахунку 903 «Собівартість реалізованих робіт і послуг».

Таким чином, виробнича собівартість зазначених послуг накопичується на рахунку 23 (Дт 23 Кт 13, 20, 63, 651, 661, 91), а в кінці звітного періоду (місяця) списується на собівартість реалізації (Дт 903 Кт 23). Як правило, залишку незавершеного виробництва зазначених послуг немає. Тобто, вся вироблена теплова енергія, використана для підігріву, передається споживачам.

Собівартість послуг визначається в загальному порядку згідно з П(С)БО 16.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»