• Посилання скопійовано

Відображення в обліку сум поворотної фінансової допомоги від засновника

Як відобразити в податковому обліку підприємства — платника податку на прибуток на загальних підставах суму поворотної фінансової допомоги, отриманої від засновника?

Підпунктом 135.5.5 ПКУ встановлено, що до складу інших доходів, зокрема, включаються суми поворотної фінансової допомоги, отриманої у звітному податковому періоді, що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, від осіб, які не є платниками цього податку (у т. ч. нерезидентів), або осіб, які згідно з ПКУ мають пільги з цього податку, у т. ч. право застосовувати ставки податку нижчі, ніж установлені п. 151.1 ПКУ (у 2013 році — 19%).


Але таке правило не діє у випадку отримання поворотної фінансової допомоги від засновника. Так, не змінюються доходи у разі отримання сум поворотної фінансової допомоги від засновника/учасника (у т. ч. нерезидента) такого платника податку у разі повернення такої допомоги не пізніше 365 к. д. з дня її отримання. При цьому слід звернути особливу увагу на документальне оформлення: у договорі зазначити строки повернення та стежити за цим. Але якщо протягом цього періоду (365 к. д.) така допомога (або її частина) не буде повернена, на 366-й календарний день виникають доходи на підставі пп. 135.5.5 ПКУ. Але для визначення суми доходу слід аналізувати податковий статус засновника. Тобто залежно від того, чи є засновник платником податку на прибуток, чи ні, відображення в обліку сум поворотної фінансової допомоги, не повернутої протягом 365 днів, буде різним.

Важливо пам'ятати, що надавати поворотну фінансову допомогу на 365 к. д. без податкових наслідків можуть засновники: як фізособи, так і юрособи, як резиденти, так і нерезиденти.

Приклад

Фізособа — засновник підприємства «Альфа» 04.01.2012 р. внесла до каси підприємства суму поворотної фінансової допомоги у розмірі 100000 грн зі строком користування 365 днів. Станом на 31.03.2012 р. допомогу не повернуто. Включати до складу доходів I кварталу 2012 року суму допомоги не потрібно було. Частину допомоги повернуто 24.12.2012 р. у сумі 70000 грн. Станом на 02.01.2013 р. неповернутою залишається сума 30000 грн. У такому випадку у підсумку за I квартал 2013 року слід відобразити у доходах 30000 грн (ряд. 03.12 додатка IД).

Тут виникає запитання: а якщо повну суму допомоги повернено протягом I кварталу 2013 року? Тобто в одному податковому періоді відбулося і порушення 365-денного строку, що мало спричинити збільшення податкових доходів, і повернення такої допомоги, що має спричинити збільшення податкових витрат. Чи потрібно відображати такі події, якщо загалом підсумок за операцією буде — нуль? На нашу думку, згортати такі операції без їх відображення у податковому обліку не можна. Ми повинні відобразити як податкові доходи, так і податкові витрати: адже такі вимоги висуває ПКУ.

Облік операцій див. у таблиці.

Таблиця

Відображення в обліку сум поворотної фінансової допомоги, отриманої від засновника

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809