Згідно з визначенням, наведеним у П(С)БО 7, строк корисного використання (експлуатації) - очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг).
Відповідно до п. 24 П(С)БО 7 при визначенні строку корисного використання (експлуатації) слід ураховувати:
- очікуване використання об'єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
- фізичний та моральний знос, що передбачається;
- правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.
Таким чином в бухобліку підприємство самостійно визначає строк корисного використання автомобіля без застосовування мінімальних строків нарахування амортизації, зазначених у пп. 138.3.3 ПКУ.
Однак, якщо підприємство застосовує податкові різниці, то, відповідно до ст. 138 ПКУ, фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема:
- на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до НП(С)БО або міжнародних стандартів фінансової звітності;
Фінансовий результат до оподаткування зменшується:
- на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ПКУ. І ось при розрахунку амортизації в такому випаду мінімально допустимі строки, що зазначені у пп. 138.3.3 ПКУ, повинні враховуватися. При цьому ПКУ не містить виключень щодо зміни мінімально допустимих строків експлуатації для розрахунку податкової амортизації для основних засобів, що були у використанні.
Отже, в бухобліку підприємство може встановити строк амортизації, виходячи з власних очікувань застосування такого об’єкту, однак, якщо підприємство застосовує податкові різниці відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, то при розрахунку амортизації, на яку зменшується фінрезультат з метою оподаткування, слід застосовувати мінімально допустимий строк – 5 років – в обов’язковому порядку.
Якщо підприємство не застосовує податкові різниці, то воно може встановити строк амортизації такого автомобіля менше ніж 5 років та не коригувати фінансовий результат. У цьому випадку підстав для збільшення строку амортизації з метою оподаткування норми ПКУ не встановлюють.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити