Головна Усі консультації Спрощена система Фізособи — підприємці на єдиному податку

Що робити "єдиннику", який отримав дохід за незареєстрованим КВЕДом?

ФОП-"єдинник" 3 групи, ставка - 5%, у жовтні 2021 р. отримав оплату на рахунок за операцію, яка не відповідає жодному його КВЕДу. Які потрібно нарахувати податки, коли їх потрібно сплатити і на які бюджетні рахунки? Як такий дохід відобразити у декларації з єдиного податку?

Згідно з пп. 8 пп. 299.7 ПКУ, до реєстру платників ЄП вносяться відомості про види господарської діяльності.

Відповідно до п. 7 пп. 298.2.3 ПКУ, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності. Звітний період у ФОП-єдинника 3-ї групи – це квартал. Отже, перехід на загальну систему слід здійснити з наступного кварталу, тобто з 1 січня 2022 р.

Відповідно до пп. 177.6 ПКУ у разі, якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб.

З наведеного випливає, що якщо платник ІІІ групи ЄП  здійснює види діяльності, які не внесено до реєстру платників ЄП, він зобов’язаний перейти на сплату інших податків з наступного податкового (звітного) кварталу. Причому доходи, отримані за такі види діяльності в період перебування на ЄП групи ІІІ, оподатковуються ПДФО і ВЗ у порядку, передбаченому для звичайних фізосіб.

Аналогічна думка висловлена в багатьох консультаціях податкової. Наприклад, тут чи тут, або у відповідях на питання в ЗІР.

Див., наприклад, відповідь на питання в підкатегорії, ЗІР 107.01.01:«Чи має право ФОП - платник ЄП здійснювати види діяльності, які не зазначені в його облікових даних?».

Коротка відповідь податкової: «Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку не має права здійснювати, в межах підприємницької діяльності, такі види діяльності, які не зазначені в його облікових даних».

Інше питання в підкатегорії 107.01.01, ЗІР: «Чи зобов’язана ФОП платник ЄП перейти на загальну систему оподаткування у разі здійснення видів діяльності не зазначених в його облікових даних та в реєстрі платників ЄП, у тому числі, якщо договір укладено від імені СГ з іншим СГ?». 

Коротка відповідь податкової: «Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку не має права здійснювати, в межах підприємницької діяльності, такі види діяльності, які не зазначені в його облікових даних.
Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, яка здійснює види діяльності не зазначені в її облікових даних та в реєстрі платників єдиного податку, у тому числі, якщо договір укладається від імені суб’єкта господарювання з іншим суб’єктом господарювання, зобов’язана перейти на сплату інших податків і зборів (загальна система оподаткування) з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалися види діяльності, які не зазначені в його облікових даних та реєстрі платників єдиного податку.».

 

Хто має утримувати ПДФО і ВЗ з доходу, не зазначеного в реєстрі платників ЄП – підприємство, яке виплачує такі доходи ФОП чи самостійно ФОП?

Відповідно до пп. 165.1.36 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається дохід ФОП, з якого сплачується ЄП згідно із спрощеною системою оподаткування відповідно до ПКУ. Також від оподаткування ВЗ звільняються доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою) (пп. 1.7 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Причому, як зазначалося вище, платник ЄП, який отримав доходи від діяльності, не зазначеної в реєстрі, має перейти на сплату інших податків (див. п. 7 пп. 298.2.3 ПКУ).

Таким чином, слідкувати за видами діяльності і здійснювати утримання податків має самостійно ФОП, а не підприємство, яке виплатило йому доходи. Підприємство має тільки відобразити виплату ФОП доходу в формі №1ДФ, з ознакою «157». Аналогічно пишуть, наприклад, в ІПК ДФСУ від 02.11.2017 р. № 2490/6/99-99-13-01-01-15/ІПК.

Але зазначимо також щодо особливостей нарахування ЄСВ при виплаті доходів ФОП.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, підприємства та ФОПи при виплаті доходів ФОПам не нараховують ЄСВ тільки в тому разі, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Якщо дохід виплачується за види діяльності, не зазначені в Єдиному реєстрі, підприємство повинне нарахувати ЄСВ за ставкою 22%.

Якщо ж доходи виплачують за види діяльності, які не зазначені в реєстрі платників ЄП, але зазначені в Єдиному держреєстрі, нараховувати ЄСВ не потрібно. Тому що в Законі про ЄСВ йде прив’язка тільки до Єдиного держреєстру, а не до реєстру платників ЄСВ.

Виходячи з вищесказаного, у разі здійснення в 4 кварталі 2021 р. видів діяльності, не зазначених в реєстрі платників єдиного податку, ФОП 3-ї групи повинен:

  • Перейти на загальну систему з 1 січня 2022 року;
  • В декларації з єдиного податку за 2022 рік відобразити лише ті доходи ФОП, що отримані в межах зареєстрованих КВЕД;
  • Дохід, отриманий не в межах зареєстрованих КВЕД, задекларувати на загальних підставах у декларації про майновий стан і доходи фізосіб за 2022 рік.
  • ПДФО та ВЗ сплачуються на загальних підставах і в загальні строки для фізичних осіб – платників ПДФО.

Правила та строки подання декларації про майновий стан і доходи для фізичних осіб і строки сплати податку більш докладно описані тут та тут.

Реквізити бюджетних рахунків можна дізнатися тут.

Код бюджетної класифікації для ПДФО - 11010500 — податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (див. тут).

Код бюджетної класифікації для військового збору - 11011001 – військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - див. тут.

Щоб уникнути такого обов’язку та переходу на загальну систему, можна повернути платнику отриманий платіж як помилковий до кінця звітного кварталу – див. п. 5 п. 292.11 ПКУ. Тоді цей платіж не вважається доходом і у звітності не відображається. Відповідно, і негативних наслідків теж не буде.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Фізособи — підприємці на єдиному податку
Теги:
3 група ЄП , Єдиний податок , Фізособи-підприємці

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі