• Посилання скопійовано

Визначаємо дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ на митній території України

Як правильно визначити дату виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг на митній території України?

Запитання: За договором поставки умови оплати вказуються в специфікаціях, які є невід'ємною частиною договору. Наприклад, специфікація на 1000,00 грн, 5 шт. товару. Передоплата 50% протягом 5-ти днів після дати підписання специфікації, післяоплата 50% протягом 5-ти днів після дати поставки. На передоплату постачальник виписав податкову накладну на 2,5 шт. (0,5 х 5) товару 500,00 грн, наприклад в серпні. Також в серпні пізніше було відвантажено 4 шт. товару на суму 800,00 грн. Була виписана податкова накладна на 400,00 грн. на 2 шт. товару (0,5 х 4шт.). В вересні було оплачено 400,00 грн згідно умов договору. Покупець наполягає на тому, що треба було виписати податкову не на 400,00 грн, а на 300,00 грн (1,5 шт.). Дійсно, якщо не брати до уваги специфікацію, то більша сума 800,00 і зарахувати всю передоплату. У вересні тоді хочуть, щоб була виписана податкова накладна на 100,00 грн (в момент після оплати, в нашому випадку то 400,00 грн) і коли вже реалізуємо останню позицію товару на 200,00 грн треба виписати податкову на 100,00 грн. Як дійсно буде правильно?

Відповідь: Вважаємо, що перш за все Ви повинні керуватись нормами ПКУ, що до податкового обліку ПДВ, а вже потім всіма додатковими умовами, що були оформлені Вами юридично, звісно, якщо ці додаткові умови не суперечать діючому податковому законодавству.

А відтак, згідно п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів (послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:


а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

А це значить, що правий Ваш покупець. У Вас податковий облік ПДВ повинен відбуватись наступним чином:

1. Отримано по передню оплату згідно договору поставки. - В день зарахування коштів складено податкову накладну на суму отриманої оплати.

2. Відвантажено товари в рахунок отриманої попередньої оплати. – В день відвантаження у Вас також виникають податкові зобов’язання, але частина їх «перекривається» вже складеною податковою накладною на попередню оплату. Тому у Вашому, якщо розглядати Ваш приклад, то скласти податкову накладну потрібно тільки на 300 грн.

3. Далі відбувається закриття заборгованості, шляхом перерахування 400 грн. Частина цих коштів, а саме 100 грн., є надміру перерахована сума, а себто попередня оплата. Тому на дату отримання цієї оплати складаємо податкову накладну на суму 100 грн. (з Вашого прикладу).

4. Коли буде здійснено останнє відвантаження згідно цього договору поставки, то на дату відвантаження (якщо ця подія станеться раніше оплати) Ви складаєте ще одну податкову накладну на останні 100 грн.      

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202426
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024259
  • Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток?
    Підприємство отримало запит від ДПС щодо самостійного коригування цін за контрольованими операціями за 2015 р. Коригування було проведено та подано уточнюючий розрахунок до декларації з податку на прибуток за 2015 р. Застосування різниць не спричинило збільшення об’єкта оподаткування. Підприємство застосовує податкові різниці, тому ця операція вплинула на значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Уточнити треба періоди за І квартал, півріччя, 9 місяців та рік 2016 р. та за І квартал 2017 р. Як виправити цю помилку та відобразити у звітності?
    13.11.202453