• Посилання скопійовано

Обмеження щодо надання «єдиноподатником» майна в оренду

Які існують обмеження щодо надання платником ЄП в оренду майна?

Відразу зауважимо, що у ПКУ для платників ЄП — фізосіб встановлено певні обмеження щодо надання майна в оренду.

Наприклад, на практиці часто виникає питання: чи може платник ЄП другої групи надавати в оренду майно, якщо орендарем буде юрособа чи підприємець на загальній системі оподаткування?

Пунктом 2 п. 291.4 ПКУ конкретизовано контрагентів — покупців послуг у платників ЄП 2-ї групи. Обрати другу групу можуть підприємці, які здійснюють госпдіяльність з надання послуг (у т. ч. побутових) платникам ЄП та/або населенню. Поняття «послуги» та «оренда» у світлі ПКУ сприймаються як тотожні. Виходить, що платники ЄП другої групи мають право надавати майно в оренду лише платникам ЄП або фізособам. З іншого боку, такий підприємець може обрати третю групу спрощеної системи оподаткування з ширшим колом можливих контрагентів. Як варіант, підприємець — платник ЄП другої групи має можливість надати майно в оренду платнику ЄП на іншій групі (у т. ч. юрособі), який, своєю чергою, за згодою орендодавця (про це слід зазначити у договорі оренди) надасть майно в суборенду СГ на загальній системі.

Крім того, пп. 291.5.3 ПКУ встановлено певні обмеження щодо площі земельних ділянок, житлових та нежитлових приміщень, які надаються в оренду. Підприємці взагалі не можуть бути платниками ЄП будь-якої групи у разі надання в оренду:

— житлових приміщень та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів;

— нежитлових приміщень (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів.

Якщо підприємець дотримується критеріїв окремо за житловими та окремо за нежитловими приміщеннями, він має право одночасно надавати в оренду такі приміщення, адже обмеження встановлено окремо для житлових та нежитлових приміщень.

Наприклад, платник ЄП може надати в оренду квартиру, площа якої 90 кв. м та складські приміщення, площа яких 250 кв. м (додатково див. лист ДПСУ в Донецькій області від 12.04.2012 р. №4698/10/06-213-16).

Платникам ЄП — фізособам, які здійснюють діяльність з надання нерухомого майна в оренду, також слід врахувати позицію податкової, викладену в УПК №136 (див. «ДК» №12/2012коментар «ДК»).

Обмеження загальної площі нерухомості, яка може надаватися в оренду підприємцями, встановлено тільки для платників ЄП. Для підприємців на загальній системі оподаткування та фізосіб таких обмежень немає. Правовий статус фізособи є набагато ширшим, ніж правовий статус фізособи-підприємця. Як сказано у роз'ясненні Мін'юсту від 14.01.2011 р., статус фізособи-підприємця — це юридичний статус, який засвідчує право особи на заняття підприємницькою діяльністю, але при цьому така особа не втрачає і не змінює статусу фізособи. За нормами ст. 319 та 320 ЦКУ, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Зрозуміло, за двома договорами слід застосовувати різні норми ПКУ для оподаткування. Доходи за договором оренди нерухомості від орендодавця — платника ЄП визнаються у порядку ст. 292 ПКУ, а дохід за договором оренди нерухомості від орендодавця-фізособи оподатковується за нормами пп. 170.1.2 ПКУ. Але враховуючи УПК №136, швидше за все, таку позицію підприємцеві доведеться відстоювати у суді.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»