• Посилання скопійовано

Зниження ставки ЄСВ у квітні 2015 року: розрахунок показників

Підприємство має намір застосувати понижуючий коефіцієнт у квітні 2015 року до бази нарахування ЄСВ. Як правильно розрахувати середньомісячну базу нарахування єдиного соціального внеску платника за 2014 рік?

Запитання: 1. Підприємство має намір застосувати понижуючий коефіцієнт у квітні 2015 року до бази нарахування ЄСВ. Як правильно розрахувати середньомісячну базу нарахування єдиного соціального внеску платника за 2014 рік? На підприємстві у 2014 році були лікарняні, які обкладаються за ставкою 33,2%, а підприємство нараховує єдиний соціальний внесок на фонд оплати праці за ставкою 36,8%. Як правильно розрахувати середньомісячний платіж на одну застраховану особу за 2014 рік (лікарняні враховуються до ФОП)?

2. Підприємство має нараховані відпускні у березні 2015 року за квітень 2015 року. Якого місяця (березня 2015,чи квітня 2015 р.) враховувати відпускні за квітень 2015 року?

Відповідь. 1) Застосування понижуючого коефіцієнта передбачено п. 9-5 розділу VIII Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ). Так, по 31 грудня 2015 року при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам та/або при нарахуванні винагороди за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами розмір ЄСВ, встановлений ч. 5 та абзацом другим ч. 6 ст. 8 Закону про ЄСВ для платників ЄСВ, визначених в абзацах другому, третьому, четвертому та сьомому п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, застосовується з понижуючим коефіцієнтом, якщо виконуються певні умови, наведені в тому ж п. 9-5 закону про ЄСВ. Іншими словами, лікарняні враховуються при визначенні розміру фонду оплати праці за 2014 р.

Середньомісячний платіж на одну застраховану особу у 2014 р. - СмП(зо)2014 - розраховується за формулою:

СмП(зо)2014 = сума нарахованого ЄСВ за 2014 рік/кількість звітних місяців платника в 2014 році/СмК(зо)2014, де

СмК(зо)2014 - середньомісячна кількість застрахованих осіб платника за 2014 рік - це сумарна кількість застрахованих осіб, яким нараховані виплати у кожному місяці в 2014 році/кількість звітних місяців платника в 2014 році.

Якщо понижуючий коефіцієнт застосовується до допомоги по тимчасовій непрацездатності, то, відповідно, до розрахунку показника СмП(зо)2014 слід включати суму ЄСВ, нарахованого на суми такої допомоги за ставкою 33,2%, та кількість застрахованих осіб, яким було нараховано таку допомогу. 

2) Щодо обліку сум, нарахованих в одному звітному періоді за інші звітні періоди (наприклад, «перехідні» відпускні за майбутні місяці або допомога по тимчасовій непрацездатності за минулі місяці), то Закон про ЄСВ не містить чітких правил. 

Для того, щоб знайти відповідь на поставлене запитання, слід уважно проаналізувати зміст показника БН(зо) - бази нарахування єдиного внеску на одну застраховану особу  за  місяць,  за  який нараховується заробітна плата (дохід) та/або  винагорода  за  цивільно-правовим  договором, яка представляє собою суму нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги)  за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності  та  допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, на   яку  нараховується  єдиний  внесок  у  звітному  місяці  2015 року/кількість  застрахованих осіб платника у звітному місяці 2015 року, яким нараховані виплати.

На думку автора, слід розподіляти виплати за минулі або майбутні місяці залежно від того, за який місяць виплати нараховані. Такий висновок випливає з формулювання «за  місяць,  за  який нараховується заробітна плата». Далі, показник «кількість  застрахованих осіб платника у звітному місяці» можна визначити лише виходячи з того, за який місяць їм були нараховані виплати,  а не з того, у якому місяці це фактично було зроблено. 

Наприклад, якщо працівник іде у відпустку з 1 по 30 квітня 2015 р. (умовно), то йому виплачуються  відпускні ще у березні 2015 р. і відображаються у звіті з ЄСВ за березень 2015 р., але з позначкою, що це виплата за квітень 2015 р. та відповідно, проставляються дні перебування у трудових відносинах теж за квітень 2015 р. 

У бухгалтерському обліку сума відпускних за квітень 2015 р. буде нарахована та відображена на бухгалтерських рахунках у квітні 2015 р. та включена у фінансову звітність теж у квітні 2015 р. Так само у кадровому обліку цей працівник буде обліковуватись у квітні 2015 р. як такий, що перебуває у відпустці, і буде приймати участь у розрахунку кількості застрахованих осіб у квітні 2015 р. В березні 2015 р. він враховувався як такий, що перебував на робочому місці та отримував заробітну плату.

Таким чином, суму оплати відпустки за квітень 2015 р., що була виплачена  та відображена у звіті з ЄСВ у березні 2015 р. (але нарахована в бухобліку у квітні!) слід приймати до розрахунку бази нарахування ЄСВ на одну застраховану особу  за  місяць,  за який нараховується заробітна плата (зокрема, оплата днів відпустки), тобто у квітні 2015 р.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202430
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246752
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241931
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202446
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024340