У тому, що стосується виплати декретних, законодавство не встановлює випадків, коли роботодавець має право відмовити працівниці у такій виплаті. Навіть якщо працівниця не повністю використала відпустку по вагітності та пологах до пологів, вона має право на отримання декретних у повному обсязі (ч. 1 ст. 25 Закону №1105).
Те саме відбувається і в разі, якщо збігаються періоди тимчасової втрати працездатності та вагітності і пологів. Тоді листок непрацездатності у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю закривається з дня настання відпустки по вагітності та пологах, і працівниці видається інший листок непрацездатності. Кожен із зазначених листків оплачується окремо, відповідно до норм чинного законодавства (ч. 3 ст. 25 Закону №1105).
У разі надання працівниці відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами у період простою не з її вини, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв'язку з навчанням, творчої відпустки допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами. За період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 3 ст. 25 Закону №1105).
А от у виплаті лікарняних роботодавець має право відмовити — на підставах, наведених у ст. 23 або ст. 45 Закону №1105. Підтвердженням деяких із цих підстав (порушення хворим призначеного режиму, у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного сп'яніння) є листок непрацездатності, в якому робиться відповідна позначка або зазначається вид порушення (пп. 4.1-4.2 Інструкції №532/274/136-ос/1406).
Є й обмеження щодо виплати лікарняних, установлені ст. 22 Закону №1105, залежно від виду страхового випадку. Наприклад, лікарняні при догляді за хворою дитиною віком до 14 років виплачуються застрахованій особі з першого дня за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більш як за 14 календарних днів.
А згідно з ч. 5 ст. 32 Закону №1105, і лікарняні, і декретні виплачуються у разі, якщо звернення від застрахованої особи про їх виплату надійшло не пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності, встановлення інвалідності, закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Отже, якщо працівник звертається до роботодавця з листком непрацездатності, після закриття якого вже минув рік, то роботодавець відмовить у його оплаті.