• Посилання скопійовано

Середнiй заробiток виплачується за всi робочi днi, на якi було затримано розрахунок

Працiвниковi в день звiльнення не було виплачено належних йому сум. Як розраховується середнiй заробiток за час затримки: за кожен календарний день чи лише за робочi днi?

Пiд час звiльнення працiвниковi виплачують усi суми, що належать йому вiд пiдприємства, установи, органiзацiї, в день звiльнення. Якщо працiвник у день звiльнення не працював, то названi суми мають бути виплаченi не пiзнiше вiд наступного дня пiсля пред'явлення звiльненим працiвником вимоги про розрахунок (ст. 116 КЗпП).

У разi невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звiльненому працiвниковi сум у названi строки пiдприємство повинно виплатити працiвниковi його середнiй заробiток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку (ст. 117 КЗпП).

Обчислення середньої заробiтної плати в цьому разi провадиться вiдповiдно до норм Порядку обчислення середньої заробiтної плати, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 08.02.95 р. № 100, виходячи з виплат за останнi два календарних мiсяцi роботи, що передують подiї, з якою пов'язана вiдповiдна виплата. Нарахування виплат, що обчислюються iз середньої заробiтної плати за останнi два мiсяцi роботи, провадиться множенням середньоденного заробiтку на число робочих днiв, якi мають бути оплаченi за середнiм заробiтком.

Середньоденна заробiтна плата визначається дiленням заробiтної плати за фактично вiдпрацьованi протягом двох мiсяцiв робочi днi на число таких робочих днiв (п. 8 Порядку). Законодавством не передбачено, що середньоденний заробiток за час несвоєчасного розрахунку, пiд час звiльнення виплачується з урахуванням календарних днiв.

Отже, середнiй заробiток виплачується за всi робочi днi, на якi було затримано розрахунок, до дня фактичного розрахунку включно.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело: Міністерство соціальної політики

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245231
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 5854
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202435
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023188
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 085