• Посилання скопійовано

Немає підтвердження реєстрації накладної - відсутнє право на податковий кредит

Підприємство отримало повідомлення про реєстрацію податкової накладної (дата виписки -27.02, дата реєстрації - 12.03). Декларація з ПДВ за лютий вже подана. Чи можна включити таку накладну в декларацію за березень?

Запитання: Підприємство  на запит в електронному вигляді в ЄРПН отримало повідомлення про факт реєстрації податкової накладної та саму накладну в електронному вигляді. Дата виписування -27.02.2015 р. Дата реєстрації в ЄРПН — 12.03.2015 р. (термін реєстрації не порушено). На момент отримання такої накладної підприємство  уже подало декларацію з ПДВ за лютий. Чи буде помилкою включити таку накладну до декларації за березень?

Відповідь: Підставою для включення сум ПДВ до складу ПК є ПН, складена та зареєстрована в ЄРПН (абз. 2 п. 201.10 ПКУ). Згідно з абз. 14 п. 201.10 ПКУ, відсутність факту реєстрації ПН в ЄРПН або порушення порядку заповнення ПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до ПК. Аналогічна норма міститься в п. 198.6 ПКУ. Оскільки на момент подання декларації з ПДВ підприємство  не мало підтвердження реєстрації згаданої накладної в ЄРПН, то і включити таку ПН до податкового кредиту такий платник податку не мав права.


Крім того, ПКУ містить чітку норму щодо того, до якого звітного періоду відносять ПН, зареєстровані в ЄРПН із порушенням терміну реєстрації (у строк понад 15 днів з дня складання). Такі ПН відносять до ПК за той звітний податковий період, у якому накладна зареєстрована в ЄРПН, але не пізніше ніж через 180 календарних днів з дати складання ПН, а для платників ПДВ, що застосовують касовий метод, — не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунку платника податку (абз. 3 — 5 п. 198.6 ПКУ).

Щодо своєчасного зареєстрованих ПН в ЄРПН, то, згідно з листом ДФСУ від 17.02.2015 р. №5292/7/99-99-19-03-02-17, такі ПН включаються до складу податкового кредиту того звітного періоду, на який припадає дата їх складання. Водночас, на нашу думку, в ПКУ немає однозначно прописаної норми щодо своєчасного зареєстрованих ПН. Ґрунтуючись на правилі відображення ПК за несвоєчасно зареєстрованими ПН, можна зробити висновок, що ПН, зареєстровані в строк, відносять до податкового періоду, в якому складено ПН. Саме на такому логічному висновку базується і роз'яснення податківців. А на нашу думку, можливість включити своєчасно зареєстровану ПН у періоді, на який припадає дата її складання, є додатковим, а не винятковим правом платника податків. Оскільки норма чітко в ПКУ не прописана, то платник податку може скористатися таким правом в одному з вищезгаданих періодів. При цьому відповідальність згідно з абз. 2 п. 198.6 ПКУ не виникає: на момент перевірки суми, включені до складу ПК, підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними.

Проте варто підкреслити, що роз'яснення податківців з цього питання не налаштовують на оптимізм. Тому попри те, що відповідно до пп. 4.1.4 ПКУ одним із принципів податкового законодавства України є презумпція правомірності рішень платника податків, у разі якщо норма закону допускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків, ми не радимо вести облік урозріз із рекомендаціями ДФС.

Отже, наша рекомендація підприємству: подати відкориговану декларацію з ПДВ за лютий з відміткою «нова звітна», якщо така ПН отримана до закінчення граничних термінів подання звітності з ПДВ, або подати УР до декларації з ПДВ за лютий, якщо така ПН отримана після закінчення граничних термінів подання звітності з ПДВ.

Олександра Олефіренко

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024899
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202428
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202427
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20248805
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202432