• Посилання скопійовано

Помилку в заповненні рядка 25.1 декларації з ПДВ можна виправити, подавши уточнюючий розрахунок

При поданні податкової декларації за новою формою підприємством допущено помилку: визначену до сплати до бюджету суму ПДВ відображено в рядку 25, але не заповнено рядок 25.1. Чи вважатиметься така декларація неправильно заповненою? Якими є дії контролюючого органу в цьому випадку? Чи можна самостійно виправити таку помилку?

Наказом №1342 затверджено нову форму декларації з ПДВ (подається платниками починаючи з 01.04.2013 р.), яка є уніфікованою і об’єднує в собі всі види податкових декларацій, які існували раніше (загальну, скорочену, спеціальну, переробного підприємства). Цим наказом також затверджено Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ.

Таким чином, починаючи з 01.04.2013 р. платники ПДВ подають податкову звітність за єдиною формою, змінюючи при її поданні лише коди декларації залежно від виду діяльності:

0110 — загальна декларація, подається всіма платниками податку; в ній відображаються операції платника податку, за якими здійснюються розрахунки з бюджетом;

0121 — 0123 — декларації подаються платниками, які є суб’єктами спеціального режиму оподаткування в сільському господарстві (ст. 209 Податкового кодексу): 0121 — спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства, 0122 — лісового господарства та 0123 — рибальства;

0130 — подається платниками, які не обрали спеціального режиму оподаткування (п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу);

0140 — подається платниками, які є суб’єктами спеціального режиму оподаткування переробного підприємства (п. 1 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу).

Усі види декларацій подаються незалежно від того, здійснював платник податку відповідну господарську діяльність у звітному періоді чи ні (п. 13 розділу другого Порядку №1492). Так, платник ПДВ — сільськогосподарський товаровиробник, який є суб’єктом спеціального режиму оподаткування у сфері сільського господарства, повинен подавати дві декларації за єдиною формою, але одну — з кодом 0110, в якій мають відображатись операції, за якими здійснюються розрахунки з бюджетом, а другу — з кодом 0121 з відображенням операцій, пов’язаних зі спеціальним режимом оподаткування.

Податковим кодексом передбачено окремі випадки, коли нараховану до сплати суму ПДВ підприємство не сплачує до державного бюджету, а залишає у власному розпорядженні (наприклад, суб’єкти спеціального режиму оподаткування) або перераховує до спеціального фонду державного бюджету (переробні підприємства).

Саме тому рядок 25 «Сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від’ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду» розділено на дві частини: рядок 25.1 і рядок 25.2:

рядок 25.1 «Сплачується до загального/спеціального фонду державного бюджету» має заповнюватися платниками податку, які сплачують податок на додану вартість до загального фонду державного бюджету (код декларації 0110), а також платниками, які частково сплачують ПДВ до спеціального фонду державного бюджету (код декларації 0140);

рядок 25.2 «Залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства та/або спрямовується на спеціальний рахунок» заповнюється платниками податку, які перераховують ПДВ на спеціальний рахунок (коди декларацій 0121 — 0123 та 0140) або залишають у власному розпорядженні (код декларації 0130).

Отже, практично всі категорії платників ПДВ у деклараціях суму податку, обчислену до сплати до бюджету (рядок 25), переносять або в рядок 25.1 (для коду декларації 0110), або в рядок 25.2 (коди декларації 0121 — 0123 та 0130), і лише платники, які подають податкову декларацію з кодом 0140, розподіляють значення рядка 25 одночасно між рядками 25.1 та 25.2. Цей розподіл у 2013 р. здійснюється таким чином: у рядку 25.1 -декларації 0140 зазначається 40% нарахованої в рядку 25 суми податку, у рядку 25.2 — 60% цієї суми.

Найпоширенішою помилкою, допущеною платниками за результатами першого подання податкової звітності за новою формою, стала помилка в заповненні рядків 25.1 та 25.2 (окремі платники взагалі ці рядки не заповнили, обмежившись лише заповненням рядка 25).

Як визначено п. 2 розділу IX Порядку №1492, зареєстровані в територіальному органі Міндоходів України декларації підлягають камеральній перевірці. Отже, допущену платником помилку (не заповнені або неправильно заповнені рядки декларацій 25.1 та/або 25.2) буде виправлено територіальним органом Міндоходів України при проведенні камеральної перевірки шляхом донарахування відповідної суми податкового зобов’язання та штрафної санкції.

Якщо камеральну перевірку ще не проведено, помилку може бути виправлено платником податку самостійно шляхом подання уточнюючого розрахунку, як передбачено ст. 50 Податкового кодексу та розділом IV Порядку №1492.

При виправленні помилки, допущеної при заповненні рядків 25.1 та/або 25.2, платник податків повинен заповнити уточнюючий розрахунок за відповідний звітний (податковий) період, зазначити в ньому правильні показники (порядок заповнення встановлено пунктами 1 — 3 розділу VI Порядку №1492) та самостійно визначити суму штрафу (рядок 26 уточнюючого розрахунку). При цьому для кожного з видів податкової декларації (коди 0110, 0121 — 0123, 0130 та/або 0140) заповнюється окремий (з відповідним кодом) уточнюючий розрахунок.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202522
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202545
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.2025129
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202537
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025197