• Посилання скопійовано

Код УКТЗЕД змінився або неправильний – коригуємо податкову накладну

Отримали коригування до податкової накладної. Змінилися назви товарів і коди УКТ ЗЕД, але сума при цьому не змінилася (підсумок коригування — 0,00 грн). Чи треба реєструвати таке коригування в Єдиному реєстрі ПН?

Насамперед слід уточнити, через що змінювалися назви товарів і коди УКТ ЗЕД. Якщо йдеться про ситуацію, коли першою подією з метою оподаткування ПДВ була передоплата і ПН було виписано на суму отриманого авансу з кодом УКТ ЗЕД товару, який планувалося відвантажити пізніше, оскільки він ще не пройшов розмитнення, а потім, коли покупець забрав товар за накладною, з'ясувалося, що код УКТ ЗЕД такого товару під час розмитнення в митній декларації був іншим, ніж той, що зазначено в ПН з передоплати, — це одна ситуація. В цьому разі


задля відповідності коду УКТ ЗЕД у ПН і фактично відвантаженого покупцеві товару оформляється Розрахунок коригування до ПН.

 

Також можливі випадки, коли на отриману передоплату виписано ПН із зазначеним кодом УКТ ЗЕД, але відвантажується товар іншої номенклатури. Тут також не уникнути складання Розрахунку коригування до ПН. Хоча п. 18 Порядку №1379 твердить, що такий документ складається у випадках, установлених ст. 192 ПКУ, у тому числі:

— у разі зміни компенсації вартості товарів, робіт і послуг, у тому числі при перегляді цін на них;

— у разі повернення товарів/послуг продавцеві;

— у разі повернення передоплати покупцеві, цей перелік не є вичерпним.

Тому на практиці таке коригування часто виписують при заміні номенклатури чи кодів УКТ ЗЕД.

Якщо ж ідеться про виправлення помилки (наприклад, перша подія — відвантаження товару, а ПН виписана на іншу номенклатуру, та/або зазначено неправильний код УКТ ЗЕД), виправляти її слід інакше.

У наведеному в запитанні випадку продавець вирішив скласти Розрахунок коригування до податкової накладної, у якій помилково зазначено неправильний код УКТ ЗЕД. Але такого виправлення помилок у ПН у переліку, встановленому п. 18 Порядку №1379, немає. Виходячи із зазначеного продавець повинен анулювати неправильно складену ПН і видати покупцеві правильно складену ПН.

На жаль, на практиці з правом збереження податкового кредиту з ПДВ така заміна можлива не завжди. Адже ПН на імпортний і підакцизний товар мають бути зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ). Зробити це слід не пізніше 15 календарних днів з дня виписування (п. 201.10 ПКУ). Якщо помилку було виявлено продавцем після закінчення терміну, протягом якого можна було б зареєструвати в Єдиному реєстрі нову податкову накладну, то, на жаль, вдіяти з цим уже нічого не можна.

З іншого боку, покупець, якого попередили про таку помилку, зможе скористатися податковим кредитом лише в порядку, встановленому п. 201.10 ПКУ, — подавши скаргу до ДПС на продавця. На сьогоднішній день функції такої скарги виконує додаток 8 до декларації з ПДВ разом із копіями первинних документів, що підтверджують право на податковий кредит з ПДВ. Зверніть увагу: додаток 8 може бути подано тільки в періоді виникнення права на ПК з ПДВ.

Тож у цьому випадку своє право на податковий кредит покупцеві доведеться обстоювати в суді. I хоча не можна сказати, що судова практика з цієї проблеми на сьогодні є сталою, є рішення і на користь платників ПДВ (див., наприклад, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2012 р. у справі №2а-11842/12/2670).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    Сьогодні 10:10181
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202430
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202457
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202430
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427