• Посилання скопійовано

Код УКТЗЕД змінився або неправильний – коригуємо податкову накладну

Отримали коригування до податкової накладної. Змінилися назви товарів і коди УКТ ЗЕД, але сума при цьому не змінилася (підсумок коригування — 0,00 грн). Чи треба реєструвати таке коригування в Єдиному реєстрі ПН?

Насамперед слід уточнити, через що змінювалися назви товарів і коди УКТ ЗЕД. Якщо йдеться про ситуацію, коли першою подією з метою оподаткування ПДВ була передоплата і ПН було виписано на суму отриманого авансу з кодом УКТ ЗЕД товару, який планувалося відвантажити пізніше, оскільки він ще не пройшов розмитнення, а потім, коли покупець забрав товар за накладною, з'ясувалося, що код УКТ ЗЕД такого товару під час розмитнення в митній декларації був іншим, ніж той, що зазначено в ПН з передоплати, — це одна ситуація. В цьому разі


задля відповідності коду УКТ ЗЕД у ПН і фактично відвантаженого покупцеві товару оформляється Розрахунок коригування до ПН.

 

Також можливі випадки, коли на отриману передоплату виписано ПН із зазначеним кодом УКТ ЗЕД, але відвантажується товар іншої номенклатури. Тут також не уникнути складання Розрахунку коригування до ПН. Хоча п. 18 Порядку №1379 твердить, що такий документ складається у випадках, установлених ст. 192 ПКУ, у тому числі:

— у разі зміни компенсації вартості товарів, робіт і послуг, у тому числі при перегляді цін на них;

— у разі повернення товарів/послуг продавцеві;

— у разі повернення передоплати покупцеві, цей перелік не є вичерпним.

Тому на практиці таке коригування часто виписують при заміні номенклатури чи кодів УКТ ЗЕД.

Якщо ж ідеться про виправлення помилки (наприклад, перша подія — відвантаження товару, а ПН виписана на іншу номенклатуру, та/або зазначено неправильний код УКТ ЗЕД), виправляти її слід інакше.

У наведеному в запитанні випадку продавець вирішив скласти Розрахунок коригування до податкової накладної, у якій помилково зазначено неправильний код УКТ ЗЕД. Але такого виправлення помилок у ПН у переліку, встановленому п. 18 Порядку №1379, немає. Виходячи із зазначеного продавець повинен анулювати неправильно складену ПН і видати покупцеві правильно складену ПН.

На жаль, на практиці з правом збереження податкового кредиту з ПДВ така заміна можлива не завжди. Адже ПН на імпортний і підакцизний товар мають бути зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ). Зробити це слід не пізніше 15 календарних днів з дня виписування (п. 201.10 ПКУ). Якщо помилку було виявлено продавцем після закінчення терміну, протягом якого можна було б зареєструвати в Єдиному реєстрі нову податкову накладну, то, на жаль, вдіяти з цим уже нічого не можна.

З іншого боку, покупець, якого попередили про таку помилку, зможе скористатися податковим кредитом лише в порядку, встановленому п. 201.10 ПКУ, — подавши скаргу до ДПС на продавця. На сьогоднішній день функції такої скарги виконує додаток 8 до декларації з ПДВ разом із копіями первинних документів, що підтверджують право на податковий кредит з ПДВ. Зверніть увагу: додаток 8 може бути подано тільки в періоді виникнення права на ПК з ПДВ.

Тож у цьому випадку своє право на податковий кредит покупцеві доведеться обстоювати в суді. I хоча не можна сказати, що судова практика з цієї проблеми на сьогодні є сталою, є рішення і на користь платників ПДВ (див., наприклад, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2012 р. у справі №2а-11842/12/2670).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202522
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202546
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.2025134
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202537
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025197