Обов'язковий перерахунок ПДФО роблять лише стосовно доходів у вигляді заробітної плати. Згідно з пп. 14.1.48 ПКУ заробітна плата — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платникові податку у зв'язку з відносинами трудового найму. На законодавчому рівні структуру заробітної плати визначено тільки в ст. 2 Закону про оплату праці.
До заробітної плати включаються три види виплат: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Щоб усі ці виплати вважалися заробітною платою з метою оподаткування ПДФО та перерахунку, вони повинні бути закріплені в трудовому договорі між працівником та працедавцем або в колективному договорі між трудовим колективом та працедавцем (1).
---------------------(1)--------------------
Стаття 15 Закону про оплату праці прямо вимагає, щоб усі питання організації оплати праці на підприємстві були врегульовані або колективним договором, або (якщо колективного договору на підприємстві немає) — в угоді між працедавцем та профспілкою чи іншим уповноваженими на представлення інтересів трудового колективу органом.
------------------------------------------------
З довідковою метою можна використовувати також Інструкцію №5, проте не слід забувати, що вона застосовується лише з метою статистики заробітної плати. А тому обґрунтувати нею, чи є та чи інша виплата зарплатою, під час податкової перевірки не можна.
Слід врахувати, що ПКУ з метою оподаткування ПДФО відносить до заробітної плати і деякі інші виплати, не зазначені в ст. 2 Закону про оплату праці, зокрема допомогу з тимчасової непрацездатності й оплату перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів працедавця (лікарняні) (абзац третій пп. 169.4.1 ПКУ). Там само зазначено й оплату відпусток, проте сумніватися в її належності до заробітної плати не доводиться.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись