• Посилання скопійовано

Приймаючи готівку в касу підприємства у разі відсутності РРО, слід оформляти прибутковий касовий ордер

Юрособа на загальній системі планує надавати інформаційно-консультаційні послуги та послуги з навчання дітей. Чи зобов'язана юрособа використовувати касовий апарат і вести КОРО, чи можна тільки використовувати ПКО і ВКО і вести касову книгу?

Спочатку варто пригадати основні норми Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі – Закон про РРО), який є головним документом, що регулює в Україні питання проведення розрахунків. Так, в ньому, зокрема, вказано, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи касові апарати з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом про РРО із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку РК (п. 1 ст. 3 Закону про РРО).

А от під розрахунковою операцією, відповідно до норм ст. 2 Закону про РРО, слід розуміти  приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видачу готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

То ж за загальними принципами з Закону про РРО, підприємству при проведенні розрахункових операцій за товари (роботи/послуги) слід застосовувати РРО.

Але з кожного правила є винятки. А в Законі про РРО їх декілька, і прописані вони в ст. 9 та ст. 10. Зокрема в згаданих нормах вказано, що підприємства вправі не застосовувати при розрахунках РРО та розрахункові книжки (далі – РК) (п. 1 ст. 9 Закону про РРО). Але для цього слід дотримуватися одночасно таких трьох постулатів:

-реалізовувати продукцію власного виробництва або надавати послуги;

-не бути підприємством торгівлі (а фактично не реалізовувати покупних товарів) чи підприємством громадського харчування;

-приймаючи готівку в касу підприємства, застосовувати прибутковий касовий ордер (далі – ПКО) та видавати відповідно клієнту при проведенні розрахункової операції квитанцію від ПКО.

Підприємство, що виконує приписи всіх трьох вимог наведених вище має право при розрахунках не використовувати РРО та РК. Але отримання готівки від клієнта за надані послуги все ж слід оформляти ПКО. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Рорат Василий

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»