Роботу на умовах скороченого робочого часу передбачено ст. 51 КЗпП. Скорочена тривалість робочого часу означає, що час, протягом якого працівник має виконувати трудові обов'язки, скорочується, але працівник має право на оплату праці в розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.
Скорочена тривалість робочого часу встановлюється тільки для певних категорій працівників, а саме:
— для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень;
— для осіб віком від 15 до 16 років (учнів — віком від 14 до 15 років, які працюють під час канікул) — 24 години на тиждень. Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої для осіб відповідного віку;
— для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці, — не більше 36 годин на тиждень. Перелік виробництв, цехів, професій та посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджено постановою КМУ від 21.02.2001 р. №163;
— для окремих категорій працівників спеціальними нормативними актами. Зокрема, до них належать працівники освіти, працівники охорони здоров'я, інваліди І та ІІ груп тощо.
Робота на умовах неповного робочого часу регламентується ст. 56 КЗпП. Оплата праці в цих випадках здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Відповідно до розміру зарплати здійснюється і нарахування ЄСВ.
При скороченому робочому часі нараховується повна заробітна плата, отже, ЄСВ теж нараховується за загальними правилами.
При неповному робочому часі сума зарплати (база нарахування ЄСВ) може бути менше мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством. Нагадаємо, що на 2015 рік мінімальна заробітна плата встановлена в розмірі 1218 грн на січень-листопад та 1378 грн — на грудень 2015 р.
Але з 01.01.2015 р., у разі якщо база нарахування ЄСВ (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума ЄСВ, що сплачується роботодавцем, розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.
Це правило не стосується суми ЄСВ, яку сплачує працівник.
Так, наприклад, якщо працівник працює на умовах неповного робочого часу та його заробітна плата за січень 2015 р. становить 1000 грн, то нарахування ЄСВ здійснюється таким чином:
— ЄСВ з роботодавця (за умовною ставкою 37%): 1218 грн х 37% = 450,66 грн;
— ЄСВ з працівника за ставкою 3,6%: 1000 грн х 3,6% = 36,00 грн.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись