• Посилання скопійовано

Застосування ставки ЄСВ 33,2% замість 8,41% може загрожувати штрафом

У квітні 2013 р. в звіті по ЄСВ помилково до лікарняного, нарахованого інваліду, застосовано ставку 33,2% замість 8,41%. Виявлену самостійно помилку виправлено у звіті за серпень 2013 р. (ряд. 6 і ряд. 7 таблиці 1). Чи потрібно платити штраф?

Запитання: У квітні 2013 р. зроблено помилку у звіті по ЄСВ: до лікарняного, нарахованого  інваліду,  застосовано ставку 33,2%, а потрібно 8,41%. Помилка виявлена самостійно і зроблено виправлення у звіті за серпень 2013 року (ряд. 6 і ряд. 7 таблиці 1 звіту по ЄСВ). Чи потрібно платити штраф, адже у звіті відображено "Донарахування" і "Зменшення" (сума виплат на яку зроблено виправлення становить 2031,81, донараховано ряд. 6 170,88, а зменшено 674,56 ряд. 7)? Чи підлягає сума 170,88 нарахуванню штрафу?

Відповідь: Дійсно, виправити названу помилку в таблиці 1 звіту до ПФУ за формою, затвердженою додатком 4 до Порядку №22-2 , інакше не можна. Адже для виправлення помилок щодо сум ЄСВ, нарахованих «зверху» лікарняних, для ставок 33,2% і 8,41% передбачено окремі рядки. Тому, щоб зменшити суму нарахувань на 503,68 грн, слід було відобразити у рядку 7.1.8 суму 674,56 грн, а в рядку 6.1.4 суму 170,88 грн. 

На перший погляд здається, що великої біди в тому немає. Адже працедавець таким чином зменшує загальну суму ЄСВ, яку мав сплатити до ПФУ.  А ч. 11 ст. 23 Закону №2464  встановлює штрафні санкції за донарахування ЄСВ (в тому числі і самим страхувальником) і за недоплату ЄСВ до ПФУ. А оскільки з 01.01.2013 р. ЄСВ нарахований страхувальниками, зокрема, виходячи із суми лікарняних, незалежно від ставки ЄСВ сплачується на один рахунок, внаслідок виправлення помилки виникає переплата. 

Але на практиці все інакше.

Адже згідно з пп. 4.2.1 Порядку №21-2 дані про суми ЄСВ, самостійно визначені страхувальником, обліковуються   в картках  особових  рахунків  платників  шляхом автоматичного  перенесення  даних  з  електронної  бази  звітності платників. А це означає, що в цій картці суми нарахованого ЄСВ відображаються так само – за видами і окремими ставками ЄСВ. До того ж такі дані відображаються в картках у хронологічному порядку, тобто із зазначенням місяця і року, за які було нараховано ЄСВ. При надходженні платежу від страхувальника, відомості щодо сплаченого ЄСВ, згідно із п. 5.3 Порядку №21-2, в автоматичному режимі заносяться до картки особового рахунку платника,   який  відповідає виду платежу  та  рахунку,  відкритому відповідним органом ПФУ для його зарахування. Тож, незважаючи на те, що рахунок для сплати згаданих сум один, вид таких платежів різний і в картці особового рахунку роботодавця відображатиметься у одному рядку переплата з ЄСВ, а в другому – недоплата, борг (заниження суми ЄСВ). 

Це може призвести до застосування до страхувальника штрафу, передбаченого п. 3 ч. 11 ст. 23 Закону №2464 в сумі 5% від суми лікарняних (за квітень 2013 р.). А якщо і у платіжному дорученні на сплату ЄСВ було зазначено у призначенні платежу ставку ЄСВ 33,2%, а не 8,41% (тобто, сплачену суму було рознесено до відповідного рядка картки особового рахунку роботодавця), то до страхувальника може бути застосовано штраф у сумі 10% несплаченої суми 170,88 грн. І, звісно ж, цю суму контролюючий орган (разом із штрафом та пенею з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу згідно ч. 10 ст. 23 Закону №2464) вимагатиме страхувальника доплатити. Про    нарахування   пені   та   застосування   штрафів, передбачених Законом №2464 контролюючим органом приймається рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається страхувальнику. Сплатити зазначені суми слід протягом 10 робочих днів з отримання рішення (ч. 14 ст. 23 Закону №2464). При цьому  страхувальник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення у порядку, встановленому ч. 14 ст. 23 Закону №2464.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Як відображаються в додатку 4ДФ грошова компенсація вартості товарів, надана кінцевому споживачу, при їх поверненні протягом гарантії?
    Дохід, отриманий у вигляді вартості товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна (грошова компенсація вартості товарів), надана в разі їх повернення продавцю протягом гарантійного строку, але не вище, ніж ціна придбання таких товарів, відображається у 4ДФ під ознакою доходу «138»
    23.07.20255
  • Не відображено договір ЦПХ в додатках єдиної звітності: як виправити та які можливі штрафи?
    У травні 2025 р. нараховано та виплачено фіичній особі винагороду за договором цивільно-правового характеру. Проте в об'єднаній звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ за травень 2025 р. (додатки 1, 4, 5 та основний розрахунок) це нарахування, виплата та завершення дії договору помилково не вказані. Усі належні податки слпачені до бюджету у момент виплати винагороди у повному обсязі. Як правильно заповнити уточнюючий розрахунок для виправлення цієї помилки та чи потрібно нараховувати та сплачувати штрафні санкції і пеню за умови, що недоїмка із сплати податків відсутня?
    23.07.202518
  • Співпраця підприємця ІІІ групи з іншими ФОПами: договір, акти та додаток 4ДФ
    ФОП на ІІІ групі ЄП без найманих працівників надає послуги з онлайн-вивчення іноземної мови та планує залучати інших ФОПів для проведення окремих курсів. Як правильно оформити такі відносини? Чи підійде договір ЦПХ? Як оформлювати акти виконаних робіт при щотижневих оплатах? Чи потрібно подавати Додаток 4ДФ та який штраф за його неподання?
    23.07.2025244
  • Відображення запізнілого акта від ФОП: ризики та правильний порядок звітування у 4ДФ
    Акт про надані послуги від ФОПа датований травнем, але отриманий і оплачений у липні. Нарахований дохід не було відображено у Додатку 4ДФ за травень. Чи можна уникнути подання уточнюючого звіту і штрафу, відобразивши нарахування та виплату доходу в звіті за липень, враховуючи, що ФОП звітує за касовим методом, а податківці не можуть оперативно виявити розбіжність? Які ризики штрафів у такому випадку?
    22.07.202572
  • Тип об’єкта оподаткування в ф. №20-ОПП, якщо у довіднику відсутня потрібна назва
    Для об’єкта оподаткування, тип якому обрано за функціональним призначенням, із застосуванням принципу укрупнення інформації, у графу 4 розд. 3 заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП вноситься точна його назва
    21.07.2025504