• Посилання скопійовано

Відсутність ТТН не є перешкодою для використання права на податковий кредит покупцем

Чи можливо прийняти до обліку копію CMR завірену печаткою постачальника?

Запитання: Підприємство закуповує ТМЦ у постачальника, які поставляються в Україну з-за кордону. Вантаж прийшов з одним екземпляром СMR, який зрозуміло забрав постачальник. Чи можливо прийняти до обліку копію CMR завірену печаткою постачальника? Чи це буде правильно, щоб зберегти право на витрати згідно податкового обліку? Чи вимагати у постачальника виписку ТТН на даний товар?

Відповідь: Дійсно, підставою для визнання податкових витрат є первинні документи. Але вони є різними, як різними є і випадки виникнення податкових витрат. 

Зокрема, факт здійснення вантажних перевезень автомобільним транспортом повинен бути підтверджений транспортною документацією, основним документом з якої є товарно-транспортна накладна. Тому платник податку на прибуток, який придбаває послуги з перевезення вантажів автомобільним транспортом, у разі відсутності товарно-транспортної накладної не вправі враховувати вартість послуг з перевезення вантажів під час формування собівартості придбаних (виготовлених) і реалізованих товарів. 

При цьому, оскільки транспортною документацією підтверджується операція з надання послуг з перевезення вантажів, а не факт придбання товару, то за наявності документів, що підтверджують фактичне отримання товару і його використання у власній господарській діяльності, відсутність товарно-транспортної накладної не може бути єдиною підставою для невизнання витрат з придбання товарно-матеріальних цінностей для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Роз’яснення з цього питання було надано листом Міндоходів України від 19.09.2013 р. №11569/6/99-99-22-01-03-15/1128.

Зауважимо також, що товарно-транспортна накладна не міститься в переліку документів, що визначають право на формування податкового кредиту з ПДВ. Тому її відсутність не є перешкодою для використання права покупця на податковий кредит, як за придбаними послугами з перевезення товарів, так і за придбанням самих товарів у платника ПДВ. 

Тому, якщо ви не оплачували окремо послуг з транспортування зазначених у питанні товарів, то ані оригінал, ані копія СMR вам не потрібні. Право на податкові витрати та ПК з ПДВ за придбаними товарами підтверджується іншими первинними документами (накладною, податковою накладною тощо). 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення актів виконаних робіт з перевезення палива: деталізація маршруту
    ТОВ займається оптовою торгівлею паливом і має власний транспорт для перевезення небезпечних вантажів. Чи треба детально прописувати весь маршрут доставки палива в актах виконаних робіт з перевезення, чи достатньо зазначити "транспортні послуги згідно з ТТН" і номер автомобіля? Які податкові ризики виникають у разі відсутності детального опису маршруту в акті?
    15.04.202525
  • Постачальник відмовляється складати ТТН: як діяти?
    Що робити, якщо постачальник завантажує товар в автомобіль, але надає лише накладну на товар і відмовляється складати та надавати ТТН?
    14.04.20251 8571
  • Як в Акті наданих послуг відображати дату складання?
    Чи є чітка вимога, в якомі місці в акті наданих послуг вказувати дату складання акту? Чи можна вважати датою складання акту дати, вказані під підписами відповідальних осіб, які підписали акт? Якщо дата не вказана в друкованому акті, чи можна її проставити від руки?
    11.04.20251 9702
  • Доставка вантажу за CMR з розвантаженням у різних місцях за Lieferschein
    ТОВ здійснює міжнародні перевезення вантажу з України в Німеччину. У CMR зазначено одне місце розвантаження (головний склад замовника в Берліні), але фактично вантаж розвантажується в кількох магазинах у різних містах Німеччини згідно з Lieferschein. Чи це правомірно? Чи допустимо використовувати одну CMR із зазначенням загальної ваги вантажу та єдиного місця розвантаження, якщо фактично товар розвантажується в різних місцях? Як коректно оформити документи для такого перевезення?
    03.04.2025203
  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    03.04.20251 902