• Посилання скопійовано

Дотримання простих правил оформлення первинних документів допоможе уникнути штрафу

Яких правил потрібно дотримуватися при оформленні первинних документів?

Уся господарська діяльність підприємства має фіксуватися у документах, які називаються первинними. На підставі них формуються бухгалтерські і податкові звіти. Будь-які помилки в первинних документах можуть привести до нарахування податків, фінансових та адміністративних штрафів. Аби цього уникнути, необхідно дотримуватися простих правил.

По-перше, первинний документ складається в момент здійснення господарської операції або відразу після її закінчення; містить відомості про таку операцію і підтверджує факт її здійснення.

По-друге, він може бути складений на бланку типової або довільної форми, але в будь-якому випадку повинен мати обов’язкові реквізити, як то: найменування суб’єкта господарювання; назва документа; дата і місце його складання; зміст, обсяг та одиниця виміру операції; посади і прізвища відповідальних осіб, їх особистий або електронний підпис.

По-третє, первинні документи повинні бути складені українською мовою.

По-четверте, якщо в документах виявлено помилки, то робити підчистки, виправляти неправильні дані – не можна. Потрібно неправильний текст або цифри закреслити так, щоб можна було їх прочитати, над ними написати правильні дані, слово „виправлено” і поставити дату та підпис посадової особи.

Звертаємо увагу, що первинні документи, які підтверджують доходи, витрати, треба зберігати протягом трьох років (1095 днів) із дня подання податкової звітності, для складання якої вони використані. У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів необхідно повідомити про це орган Міндоходів протягом 5 днів та відновити їх не пізніше, ніж через 90 днів із дня направлення такого повідомлення.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення актів виконаних робіт з перевезення палива: деталізація маршруту
    ТОВ займається оптовою торгівлею паливом і має власний транспорт для перевезення небезпечних вантажів. Чи треба детально прописувати весь маршрут доставки палива в актах виконаних робіт з перевезення, чи достатньо зазначити "транспортні послуги згідно з ТТН" і номер автомобіля? Які податкові ризики виникають у разі відсутності детального опису маршруту в акті?
    15.04.202525
  • Постачальник відмовляється складати ТТН: як діяти?
    Що робити, якщо постачальник завантажує товар в автомобіль, але надає лише накладну на товар і відмовляється складати та надавати ТТН?
    14.04.20251 8441
  • Як в Акті наданих послуг відображати дату складання?
    Чи є чітка вимога, в якомі місці в акті наданих послуг вказувати дату складання акту? Чи можна вважати датою складання акту дати, вказані під підписами відповідальних осіб, які підписали акт? Якщо дата не вказана в друкованому акті, чи можна її проставити від руки?
    11.04.20251 9692
  • Доставка вантажу за CMR з розвантаженням у різних місцях за Lieferschein
    ТОВ здійснює міжнародні перевезення вантажу з України в Німеччину. У CMR зазначено одне місце розвантаження (головний склад замовника в Берліні), але фактично вантаж розвантажується в кількох магазинах у різних містах Німеччини згідно з Lieferschein. Чи це правомірно? Чи допустимо використовувати одну CMR із зазначенням загальної ваги вантажу та єдиного місця розвантаження, якщо фактично товар розвантажується в різних місцях? Як коректно оформити документи для такого перевезення?
    03.04.2025203
  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    03.04.20251 902