• Посилання скопійовано

Благодійні внески від засновника: як відобразити в обліку?

До благодійного фонду надійшли благодійні внески від засновника, які відображаються за кредитом рах. 48 «Цільове фінансування і цільові надходження». За ПСБО 15 «Дохід» це цільове фінансування визнається доходом у періоді, в якому понесено витрати, пов'язані з виконанням умов фінансування. Не всі благодійні внески освоєно. Чи повертати невикористані благодійні внески засновнику?

ЗапитанняДо благодійного фонду надійшли кошти у вигляді благодійних внесків від засновника, які відображається за кредитом рах. 48 «Цільове фінансування і цільові надходження». Відповідно до ПСБО 15 «Дохід» отримане цільове фінансування визнається доходом у тому періоді, в якому понесено витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування. У кінці року не всі благодійні внески було освоєно. Чи потрібно повертати невикористані благодійні внески засновнику? Якщо благодійні внески не буде повернуто, а буде віднесено на рах. 69 «Доходи майбутніх періодів», то чи порушить благодійна організація п. 3 ст. 16 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»?

Відповідь: Пп. 133.1.1 ПКУ встановлено, що благодійні організації не є платниками податку за умови, що їх метою не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.

Такі організації не є платниками податку на прибуток лише після їх внесення до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Метою благодійних організацій не може бути отримання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій (частина перша ст. 11 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 №5073-VI; далі – Закон №5073). При цьому благодійні організації мають право здійснювати господарську діяльність без мети отримання прибутку, яка сприяє досягненню їх статутних цілей (частина четверта ст. 16 Закону №5073).

Це відповідає визначенню благодійної діяльності, під якою розуміється добровільна особиста і/або майнова допомога для досягнення визначених Законом №5073 цілей, що не передбачає отримання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійникові від імені або за дорученням бенефіціара (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону №5073).

Якщо повернути кошти благодійних внесків засновнику, податківці можуть розцінити їх, як розподіл прибутку.

Щодо бухобліку отриманих коштів у вигляді благодійних внесків засновника.

Цільове фінансування – це грошові кошти, отримані неприбутковими організаціями на фінансування конкретних програм. Благодійні внески засновника напряму пов’язані із статутом та будуть використовуватися для благодійної діяльності. Саме тому такі внески є цільовим фінансуванням.

У бухобліку його відображають на рахунку 48 «Цільове фінансування та цільові надходження». П. 17 П(С)БО 15 «Дохід» встановлено, що отримане цільове фінансування (у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Тому залишок невикористаного цільового фінансування у вигляді благодійних внесків засновників слід відобразити в бухобліку за дебетом рахунку 69 «Доходи майбутніх періодів». Оскільки цей рахунок призначено для узагальнення інформації щодо одержаних доходів у звітному періоді, які підлягають включенню до доходів у майбутніх звітних періодах.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025802