• Посилання скопійовано

Поворотна фіндопомога: облік

Якими проводками списати неповернену фіндопомогу від засновника? Фіндопомога видана у вересні 2013 р., і на 1 грудня 2014 р. не повернена

Вопрос: Какими проводками плательщику ЕН (4 группа) ООО списать невозвращенную финпомощь от учредителя? Финпомощь выдана в сентябре 2013 г., и на 1 декабря 2014 г. не возвращена

Ответ: Плательщики единого налога, относящиеся к 4-й группе – это юридические лица (согласно п. 291.4 НКУ). А значит, они обязаны вести бухгалтерский учет в соответствии с действующими бухгалтерскими нормативными актами. Так, согласно п. 5 ПСБУ 11 «Обязательства», только в случае, если ранее признанное обязательство (в вашем случае, это обязательство вернуть финансовую помощь в течение сроков, установленных договором) уже не подлежит погашению, оно списывается с баланса, а сумма его относится в состав прочих доходов отчетного периода.  

Согласно п. 292.11 НКУ, в состав дохода плательщика единого налога не включается сумма возвратной финпомощи, если она была возвращена в течение 12 календарных месяцев с даты ее получения. Следовательно, по окончании годового периода (в вашем случае в октябре 2014 г.) не возвращенная возвратная финпомощь попадает в состав дохода, облагаемого единым налогом. Но это событие происходит только в налоговом учете, поскольку данная норма содержится именно в НКУ.

В бухгалтерском же учете юридическому лицу нужно будет руководствоваться нормами бухгалтерского законодательства, Гражданского кодекса Украины и условиями договора. Если договором не установлен специальный срок давности по данному обязательству, по нему будет действовать общий срок давности – три года. И начинается отсчет такой исковой давности со дня наступления срока погашения обязательства -  а он устанавливается, как правило, договором. Таким образом, до истечения срока давности, или до аннулирования обязательства по инициативе кредитора, или до ликвидации (в том числе по причине банкротства) кредитора, у юридического лица остается обязательство вернуть указанную сумму возвратной финпомощи. И не смотря на то, что в налоговом учете такая финпомощь должна быть включена в налогооблагаемый доход, в бухгалтерском учете она по-прежнему должна отражаться в составе обязательств юридического лица.       

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025812