• Посилання скопійовано

У декларації з прибутку не відображено безоплатно отримані НМА: як виправити помилку?

Підприємство безоплатно отримало право на користування бухгалтерською програмою (НМА). Чи виникають щодо цього податкові різниці? Чи потрібно відображати НМА в додатках АМ та РІ декларації з прибутку? Якщо потрібно, то як виправити помилку, оскільки підприємство не відображало їх взагалі в деклараціях минулих років, але вело їх бухоблік?

Безоплатно отримані основні засоби й нематеріальні активи до 01.01.2015 р. не амортизувалися, бо не було витрат на їх придбання (а саме — витрати не підлягали амортизації згідно з пп. 144.1 ПКУ). Тому, якщо підприємство їх отримало до 01.01.2015 р., то їх балансової податкової вартості для перенесення в новий облік, який відбувся з 01.01.2015 року, немає. Відповідно, у податковому обліку з 01.01.2015 р. вони не також амортизуються (лист Міжрегіонального ГУ ДФС ― Центрального офісу з ОВП від 15.01.2016 р. № 116710-28-10-06-11, також див. тут).

Щодо основних засобів і нематеріальних активів, отриманих після 1 січня 2015 року, то безперечно, їх амортизують за загальними правилами. Оскільки в податковому обліку не передбачено обмежень щодо нарахування амортизації на основні засоби, нематеріальні активи, безоплатно отримані платником податку, то такі основні засоби, НМА, отримані після 01.01.2015 р., які використовуються в госпдіяльності платника податку, підлягають амортизації згідно з пп. 138.3 ПКУ.

Таке ж роз’яснення міститься у підкатегорії 102.05, «ЗІР» (запитання: «Чи підлягають амортизації у податковому обліку ОЗ, безоплатно отримані платником податку (у т. ч. до 01.01.2015 р.)?»).

У ПКУ передбачено такі амортизаційні різниці.

Так, фінрезультат до оподаткування:

  • збільшується на суму нарахованої бухоблікової амортизації ОЗ або НМА відповідно до П(С)БО або МСФЗ;
  • зменшується на суму розрахованої податкової амортизації ОЗ або НМА відповідно до пп. 138.3 ПКУ.

Таким чином, якщо НМА, отримані до 01.01.2015 року, то після 01.01.2015 року у підприємства виникає лише різниця щодо збільшення фінрезультату до оподаткування у вигляді бухгалтерської амортизації. Якщо ж НМА безоплатно отримані після 01.01.2015 року, то у підприємства має бути дві амортизаційні різниці – на збільшення фінрезультату до оподаткування на бухоблікову амортизацію та на зменшення на податкову.

Оскільки у підприємства мають бути різниці від залежності від дати отримання НМА, то відповідно мають бути заповнено додатки АМ та РІ декларації з податку на прибуток. Що стосується виправлення декларації з податку на прибуток, то як це зробити, ми детально розглядали тут>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433