• Посилання скопійовано

Коригування ПК з ПДВ при списанні кредиторської заборгованості за неоплачений товар

ТОВ списує безнадійну кредиторську заборгованість за товар, який отримано 24.12.2017 р. в сумі 30 тис. грн (в т.ч. ПДВ - 5 тис. грн) до доходу (Кт 717). Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ? Який бухоблік?

У разі списання кредиторської заборгованості за неоплаченим товаром покупець-платник ПДВ повинен відкоригувати свій податковий кредит з ПДВ.

Коригування податкового кредиту у вказаному випадку здійснюється на підставі бухгалтерської довідки (а отже, податкова накладна або РК не складається) на дату списання заборгованості. Коригування податкового кредиту у разі списання кредиторської заборгованості відображається у рядку 14 розділу ІІ декларації з ПДВ з обов’язковим поданням додатку 1 до декларації.

Згідно з формою додатку 1, коригування податкового кредиту відображаються у таблиці 2.

При цьому:

  • в графі 2 – зазначається індивідуальний податковий номер постачальника;
  • в графі 3.1 – дата складення бухгалтерської довідки, наприклад, «12.2019»;
  • в графі 4 – обсяг постачання (без ПДВ);
  • у графі 5 – сума ПДВ нарахована за основною ставкою;
  • у графі 6 – сума ПДВ нарахована за ставкою 7%.

Але серед причин коригування податкового кредиту у ст. 192 ПКУ відсутня така причина, як неоплата за товар постачальнику протягом строку позовної давності та списання кредиторської заборгованості. Тому покупці-платники ПДВ з таким висновком не погоджувалися та за результатами перевірок оскаржували рішення податківців щодо зняття податкового кредиту. Але суди стали на бік фіскальної позиції (див. тут).

Отже, при списанні безнадійної кредиторської заборгованості за отриманими товарами від постачальника — платника ПДВ рішення щодо залишення суми ПДВ у складі податкового кредиту покупцю доведеться приймати самостійно. Тому що податківці вважають: позаяк кредиторська заборгованість за неоплаченими товарами підлягає списанню, то товари, внаслідок придбання яких виникла така заборгованість, вважаються безоплатно отриманими (адже вони так і не були оплачені), а покупець за ними втрачає право на податковий кредит.

Однак після того, як минуло 3 роки, зареєструвати розрахунок коригування до податкової накладної постачальник вже не зможе. Тому знімати податковий кредит покупцю, який вирішив діяти за таким роз’ясненням, доведеться на підставі складеної ним самостійно бухгалтерської довідки.

Така відповідь на сьогодні міститься в «ЗІР» (категорія консультації 101.24, запитання: «Який порядок відображення в податковій декларації з ПДВ коригування податкового кредиту, сформованого при отриманні товарів/послуг, розрахунки з постачальником за які не проведено, при списанні кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності?»).

У разі списання грошової заборгованості (товари отримані, але не оплачені) в бухобліку робляться записи:

  • Дт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»  Кт 717 (на суму заборгованості, у тому числі ПДВ);
  • Дт 641/ПДВ — Кт 644 (методом «сторно» на суму ПДВ);
  • Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» — Кт 644 (на суму ПДВ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202416
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202414
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20242951
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202419
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024212