• Посилання скопійовано

Завищено суму ПДВ у ПН: чи буде право у покупця на ПК?

У грудні 2018 року виконавець надав послуги на суму 17 280 грн та склав ПН. Оплату здійснено у розмірі 20 тис. грн (на різницю ПН не було складено). У січні виконавець надав послуги на суму 12 720 грн та склав ПН на цю суму (без врахування різниці) до якої потім складено РК на зменшення. Чи має право покупець на ПК у січні?

Згідно з пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (послуг), що підлягають постачанню;

б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, який засвідчує факт постачання послуг платником податку.

На дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін (пп. 201.1 ПКУ).

У даному випадку виконавцем було надано послуги на 17 280 грн (на що було складено відповідні податкові накладні). При цьому, оскільки покупцем було сплачено суму у розмірі 20 000 грн і різницю у розмірі 2 720 грн було зараховано до рахунку майбутнього постачання наступних послуг, то виконавець зобов’язаний був скласти ПН і визначити ПЗ з ПДВ на суму різниці як на передоплату за надання майбутніх послуг.

Отже, постачальнику потрібно скласти ще одну податкову накладну від 21.12.2018 р. на суму 2 720 грн.

Водночас, в майбутньому при наданні цих послуг виконавець складає ПН і визнає ПЗ з ПДВ на суму наданих послуг за вирахунком попередньої переплати покупця на яку вже було складено ПН і визнано ПЗ (тобто на 10 000 грн).

 

Наслідки для покупця

В першу чергу зазначимо, що податкова накладна, яка складена на більшу суму ПДВ ніж потрібно, є помилковою, а отже, не відповідає ознакам первинного документу. Відповідно право на ПК у покупця виникне лише у місяці реєстрації РК до такої помилкової накладної (за умови, що РК було зареєстровано своєчасно) і у сумі, на яку фактично постачальник повинен був визнати ПЗ і зареєструвати ПН.

Отже, включення покупцем до ПК ПДВ з суми у розмірі 12 720 грн є неправомірним. Якщо постачальник склав РК до помилкової ПН у січні і своєчасно його зареєстрував, то покупець у січні має право лише на ПК з суми у розмірі 10 000 грн.

У разі ж якщо постачальник склав РК у наступному періоді (або зареєстрував РК з порушенням термінів), то покупець взагалі не має права на ПК за такою ПН у січні.

Включення покупцем до ПК ПДВ з суми 12 720 грн є порушенням. Для виправлення цього порушення платник податку зобов’язаний подати уточнюючий розрахунок за відповідний період.

Якщо виправлення помилки призвело до збільшення суми податку, що підлягає сплаті, то платник податку зобов’язаний сплатити штраф у розмірі 3%, а також пеню (якщо з граничного терміну податку минуло 90 днів).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202415
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202413
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20242401
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202418
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024207