• Посилання скопійовано

Як застосувати звільнення від ПДФО під час реінвестиції дивідендів?

При реінвестиції дивідендів нараховуються дивіденди в сумі 10000 грн. З цієї суми утримується військовий збір в сумі 150 грн. Внаслідок цього статутний капітал збільшується на 9850 грн, що є порушенням пропорцій згідно з пп. 165.1.18 ПКУ. Податківці наполягають на сплаті ПДФО. Чи правомірно це?

Відповідно до пп. 165.1.18 ПКУ дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юрособою - резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.

Одночасно з цим, відповідно до п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ  не включаються до загального оподатковуваного доходу фізосіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 ПКУ.

Отже, маємо дві прямі норми ПКУ щодо оподаткування реінвестиції дивідендів. Як  їх одночасно застосувати на практиці, адже утримання з суми дивідендів військового збору автоматично призводить до порушення пропорцій (часток)? 

Конкретних роз'яснень податківців на цю тему знайти не вдалося. У своїх роз'ясненнях вони цитують вищезазначені норми ПКУ та не надають відповіді щодо конкретного відображення в обліку та оподаткування таких дивідендів. Хоча при цьому податківці не заперечують звільнення таких дивідендів від ПДФО. Читайте тут та тут>>

На нашу думку, ці норми протирічать одна одній: адже утримавши військовий збір з дивідендів, ми зменшуємо їх суму і тим самим порушуємо пропорції участі усіх власників, що унеможливлює застосування пп. 165.1.18 ПКУ.

Якщо у податківців на місцях є заперечення проти звільнення дивідендів від ПДФО на підставі пп. 165.1.18 ПКУ, можна запропонувати компромісний варіант – коли військовий збір фізособа сплачує самостійно, а нарахована сума дивідендів повністю спрямовується на реінвестування без її зменшення на суму військового збору (див. таблицю).  Але зауважимо, що при цьому не виконуються норми пп. 168.1.1 ПКУ, адже військовий збір сплачується не за рахунок оподатковуваного доходу у вигляді дивідендів.

Нарахування дивідендів та сплата військового збору 

№ п/п

Зміст господарської операції

Дебет

Кредит

Сума

1

Відображено використання прибутку, отриманого за результатами звітного періоду, на нарахування дивідендів

441

443

10000,00

2

Розподіл прибутку за рішенням Загальних зборів на виплату дивідендів

443

671

10000,00

3

Збільшення статутного капіталу на суму, зазначену в рішенні Загальних зборів та зареєстровану згідно закону

46

40

10000,00

4

Спрямування нарахованих дивідендів на збільшення статутного фонду (реінвестиція)

671

46

10000,00

5

Нарахування військового збору з дивідендів за рахунок фізособи

377

642

150,00

6

Сплата військового збору

642

311

150,00

7

Зарахування коштів від фізособи в рахунок військового збору

311

377

150,00

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.202462
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202429
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434
  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024627
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202488