• Посилання скопійовано

Оренда артезіанської свердловини: облік та звітність

Які звіти треба подавати, якщо ТОВ орендує артезіанської свердловину у фізичної особи?

Перш за все слід враховувати особливості оформлення договору оренди артезіанської свердловини. Оскільки йдеться про оренду, то передання свердловини у користування повинно бути оформлене відповідним актом. Також, артезіанська свердловина належить до нерухомого майна. А отже, договір її оренди, якщо він укладається більш як на три роки, повинен бути засвідчений нотаріально (див. ч. 2 ст. 793 ЦКУ).  Невиконання таких правил може призвести до того, що договір оренди буде признано нікчемним (див. Рішення Господарського суду Херсонської обл. по  справі від 04.09.2006 р. № 1/221-АП-06).

Далі, оскільки договором оренди передбачено передачу свердловини в користування на певний термін, то орендар набуває право користування свердловиною з терміну, обумовленого в договорі оренди (після її фактичної передачі за актом), і стає первинним водокористувачем. При цьому орендар повинен отримати дозвіл на спеціальне водокористування* та ліміти на використання водних ресурсів**.

Таким чином, орендар-водокористувач при використанні води для здійснення господарської діяльності, спрямованої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, є платником рентної плати. Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів усієї використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних об’єктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів. Порядок сплати рентної плати за спеціальне використання води встановлений ст. 255 ПКУ.

Слід зазначити, що при відсутності у орендаря-водокористувача дозволу на спеціальне водокористування із встановленими в ньому лімітами використання води збір справляється за весь обсяг використаної води, що підлягає оплаті як за понадлімітне використання відповідно до пп. 255.11.15 ПКУ. А у разі перевищення водокористувачами встановленого річного ліміту використання води рентна плата обчислюється і сплачується у п’ятикратному розмірі виходячи з фактичних обсягів використаної води понад встановлений ліміт використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.

Обсяг фактично використаної води обчислюється водокористувачами самостійно на підставі даних первинного обліку згідно з показаннями вимірювальних приладів. За відсутності вимірювальних приладів обсяг фактично використаної води визначається водокористувачем за технологічними даними (тривалість роботи агрегатів, обсяг виробленої продукції чи наданих послуг, витрати електроенергії, пропускна спроможність водопровідних труб за одиницю часу тощо). У разі відсутності вимірювальних приладів, якщо можливість їх встановлення існує, рентна плата сплачується у двократному розмірі.

Зверніть увагу: не є платниками рентної плати за спеціальне використання води (і, відповідно, не подають звітність щодо такого водокористування) водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та платників єдиного податку.

Для цілей цієї статті під терміном "санітарно-гігієнічні потреби" слід розуміти використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах і умивальниках та використання для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані.

Ті ж, хто не звільнений ст. 255 ПКУ від обов’язку сплачувати рентну плату, повинні подавати декларацію щодо неї. Форма декларації затверджена наказом Мінфіну від 17.08.2015 р. № 719. Додаток 5 до неї, який має назву «Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води» треба подавати разом із декларацією, повинен визначати суму рентної плати. Рекомендації щодо заповнення такої декларації читайте тут и тут.

Зверніть увагу на те, що для кожного типу водного об’єкта, відповідно до додатка 16 до Податкової декларації з рентної плати, складається окремий Розрахунок (додаток 5).

Платники рентної плати за спеціальне використання води повинні стати на облік у відповідному контролюючому органі ДФС за місцем знаходження водних об’єктів (за місцем здійснення використання води) та зобов’язані подавати податкові декларації з рентної плати і сплачувати рентну плату за спеціальне використання води за таким місцем обліку. Подається така декларація щоквартально (тобто, протягом 40 днів після закінчення кварталу), а сплачується рентна плата, визначена у такій декларації, протягом 10 днів після закінчення граничного терміну подання декларації. 

Роз’яснення  щодо того, як подається така декларація в разі відсутності у певному кварталі об’єкту сплати рентної плати, читайте тут.

Платники рентної плати подають одночасно з податковими деклараціями контролюючим органам копії дозволу на спеціальне водокористування, договору на поставку води та статистичної звітності про використання води (пп. 255.11.19 ПКУ). Наразі у якості такої статистичної звітності подається Звіт про використання води (форма № 2ТП (водогосп))***. Копії Звітів з відміткою про одержання (штампом організації, що прийняла Звіт, та датою прийняття) подаються платниками рентної плати за спеціальне використання води разом з податковими деклараціями зазначеного збору до територіальних органів ДФС

 ____________________

* У порядку, затвердженому Постановою КМУ від 30.05.2011 р.№615.

** У порядку, затвердженому Постановою КМУ від 13.03.2002 р.№321.

*** Див. Наказ Мінприроди від 16.03.2015 р. №78.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202415
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202450
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202424
  • Чи повинні релігійні організації подавати декларацію з плати за землю за 2024 рік?
    Релігійна організація має пільгу з податку на землю згідно з пп. 283.1.7 ПКУ. В минулому році декларацію подавали, хоча податок не сплачували, в довіднику пільг був відповідний код – 18010505. Але в останньому довіднику пільг такого коду вже немає. Як складати декларацію у 2024 році?
    07.03.202459
  • Чи сплачувати податок з доходів нерезидентів з вартості послуг зберігання інформації?
    ТОВ сплачує за послуги зберігання інформації нерезиденту, юрособі з Німеччини. Чи потрібно заповнювати додаток ПН? Якщо, так, чи правильно сплачену суму за послуги показати в рядку 17 "Інші доходи"? Чи потрібно отримати якісь документи від постачальника-нерезидента, що підтверджують його податковий статус, якщо з Німеччиною є Конвенція для запобігання подвійного оподаткування?
    07.03.2024189