• Посилання скопійовано

За наявності лічильників комунальні послуги відшкодовуються за показниками

Як зазначити в договорі порядок розрахунку вартості спожитих орендарем комунальних послуг та енергоносіїв та їх оплати (відшкодування, компенсації). Чи треба в рахунку на сплату орендної плати окремо наводити показники лічильника (орендну плату та комунальні послуги) чи можна зазначати разом як орендну плату?

За договорами найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 ЦКУ). За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч. 1 ст. 762 ЦКУ).

Втім загальних положень щодо визначення порядку чи встановлення розміру орендної плати у договорі недостатньо - багато питань є неврегульованими на законодавчому рівні, зокрема, щодо оплати комунальних платежів.

Отже, серед поширених варіантів встановлення орендної плати, які застосовуються на практиці, є:

1) сталий розмір орендної плати, визначеної сторонами в договорі, у складі якої вже врахована компенсація за комунальні платежі;

2) розмір орендної плати за користуванням нерухомим  майном (його частиною) з компенсацією орендарем оплати за комунальними рахунками, що виставляються орендодавцю, окремо.

Перший варіант, як правило, застосовується в тих випадках, коли приміщення, яке здається в оренду, не обладнане окремими лічильниками.

В такому випадку вартість спожитих орендарем комунальних послуг пропонуються орендодавцями таким чином:

  • водопостачання — пропорційно чисельності працівників підприємства-орендаря, що працюють в орендованому приміщенні;
  • спожитої електроенергії — виходячи з потужності електроприладів і фактичного часу роботи;
  • централізованого опалення — із співвідношення орендованої та загальної площ.

Адже питання плати за надані послуги з водопостачання та централізованого опалення*, у разі відсутності засобів обліку води і теплової енергії, вирішується розрахунково згідно з установленими нормативами (нормами) споживання:

  • з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства;
  • з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв. м (куб. м) опалюваної площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу) та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим.

Другий варіант передбачає  укладення договору оренди приміщення, де визначений загальний (сталий) розмір орендної плати, який не залежить від розміру комунальних платежів. В такому разі про відшкодування комунальних сум на оплату тепла, води та електроенергії окремо ні в договорі, ні в акті не вказують. Сума окремо по орендарях не розраховується, хоча по суті, розрахунки за тепло та водопостачання орендодавцем здійснюються аналогічно до наведених вище нормативів — з розрахунку на одну особу за водопостачання та за 1 кв. м орендованого приміщення щодо тепла.

Таким чином, умови відшкодування та розрахунку комунальних послуг мають бути чітко обумовлені в договорі: або стала сума щомісяця, або складається акт окремо за оренду приміщення та окремо на відшкодування комунальних послуг (можливо, одним актом про надання послуг оренди з відшкодування комунальних платежів).

Якщо, як зазначено у запитанні, йдеться про встановлені лічильними на орендоване приміщення, то в такому разі слід у договорі оренди чітко прописати наступне:

1. сума орендної плати складається з безпосередньо оплати самої оренди приміщення - .... грн за 1 кв. м  або загальна сума, скажімо, 2000 грн щомісяця;

2. відшкодування комунальних платежів здійснюється залежно від їх використання, що підтверджується показниками лічильників. При цьому до договору оренди додається Акт приймання-передачі приміщення в оренду орієнтовно наступного змісту:

 “__________, в особі директора __________, що діє на підставі Статуту,  (далі - Орендодавець), з однієї сторони, та ____________________, в особі директора _____________, що діє на підставі Статуту (далі - Орендар), надалі разом названі – «Сторони», а окремо - «Сторона», склали цей Акт приймання – передачі приміщення, надалі у тексті «Акт», до Договору оренди нерухомого майна від « __ » ________ 20__ р. № _______, надалі у тексті - «Договір», про наступне:

1. Орендодавець передав, а Орендар прийняв нежитлове приміщення загальною площею _____ кв.м. , що знаходиться за адресою: _______ (далі - «Об'єкт оренди»).

2. Об’єкт оренди передається в наступному стані:____________________________

3. Показники лічильників на момент передачі Об’єкта оренди в оренду становлять

лічильник ХХХХ показник ___________;

лічильник ХХХХ показник ___________;

лічильник ХХХХ показник ___________;

лічильник ХХХХ показник ___________.

4. Реквізити  та підписи Сторін”

3. На виконання укладеного договору оренди приміщення складається Акт про надання послуг оренди з відшкодування комунальних платежів, який також має містити показники лічильників за місяць:

 “__________, в особі директора __________, що діє на підставі Статуту,  (далі - Орендодавець), з однієї сторони, та ____________________, в особі директора _____________, що діє на підставі Статуту (далі - Орендар), надалі разом названі – «Сторони», а окремо - «Сторона», склали цей Акт про надання послуг оренди про наступне:

1. Орендна плата за нежитлове приміщення загальною площею _____ кв. м, що знаходиться за адресою: _______ (далі - «Об'єкт оренди») за ________ місяць 20_ року склала ____________ (сума прописом _____) грн, в т.ч. ПДВ - _____ грн.

2. Показники лічильників за період з 01 по  31 число місяця оренди  становлять

лічильник ХХХХ показник ___________ - сума до оплати з врахуванням вартості 1 куб газу ___ грн загально становить __________ грн;

лічильник ХХХХ показник ____________________________________;

лічильник ХХХХ показник ____________________________________;

лічильник ХХХХ показник ____________________________________.

3. Реквізити  та підписи Сторін”.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.202488
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.2024967
  • Отримано credit memo: як врахувати?
    ТОВ - офіційний представник нерезидента в Україні щодо розповсюдження аудіо та відео-продукції. Протягом 2023 р. перевиконало план щодо підключення до інформаційного ресурсу користувачів. Нерезидент 28.02.2024 р. надав credіt memo ТОВ, що має бути врахований при розрахунку за послуги з нерезидентом у лютому та березні 2024 р. Чи має ТОВ скоригувати фінрезультат за 2023 р., оскільки credit memo за результатами роботи 2023 р.? Чи потрібно нарахувати курсову різницю на дату проведення акту від нерезидента ?
    15.03.202456
  • Придбання нерухомості комунальної власності, у якій вже є орендарі
    Підприємство придбало нежитлову нерухомість на аукціоні. В договорі купівлі-продажу об’єкту малої приватизації вказано, що приміщення надано в оренду до 2028 р. і цей договір чинний і для покупця. Майно перебувало в комунальній власності і передане пкупцю в день укладення договору балансоутримувачем. Як відобразити придбання такої нерухомості в обліку? Коли вводити в експлуатацію, якщо акт прийому-передачі майна від 15.02.2023 р.? Як відображати відносини з орендарем? Чи потрібна додаткова угода до договору оренди?
    14.03.202422
  • Чи включати адмінвитрати при обчисленні вартості видобутої корисної копалини?
    При обчисленні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю до витрат потрібно включати адміністративні витрати чи ні? Місцеві податківці сказали, що потрібно включати, адже підприємство займається тільки виробництвом каменю та щебеню, тому потрібно включати всі витрати, крім витрат на збут. Сказали, що є роз'яснення ДПС, але ми не знайшли
    11.03.202428