• Посилання скопійовано

Коли потрібен наказ про облікову політику на підприємстві, якщо є положення материнської компанії

Чи обов'язково повинен бути виданий наказ про облікову політику на самому підприємстві, якщо є положення про облікову політику материнської компанії, якого ми зобов'язані дотримуватися?

Саме в тих підприємствах, що мають материнські компанії, які консолідують їхню звітність, і виникають основні запитання щодо формалізації облікової політики і неухильного її дотримування. Річ у тім, що всі однотипні операції, що надалі потрапляють до консолідованої звітності, треба обов'язково обліковувати із застосуванням одних і тих самих підходів. Так, наприклад, якщо застосовувати на різних підприємствах різні критерії розмежування основних засобів і малоцінних необоротних матеріальних активів, то при консолідації материнська компанія змушена буде перекласифіковувати активи.

Тому відповідні материнські компанії часто затверджують для своїх підприємств обов'язкові положення про облікову політику, які вони зобов'язані виконувати. Якщо йдеться, приміром, про транснаціональну корпорацію, то такі положення можуть бути навіть єдиними для всіх належних одному власнику підприємств (підприємств однієї групи) по всьому світу.

Проте за законодавством України саме підприємство має визначити облікову політику. Материнська компанія має взяти участь у визначенні такої політики шляхом її погодження, а не шляхом затвердження. Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону про бухоблік, підприємство визначає облікову політику самостійно, за погодженням із власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів. Тож документ, що передбачає визначення облікової політики (наказ, розпорядження, положення), має містити погодження відповідного представника власника чи визначеної ним особи (наприклад, спостережної ради акціонерного товариства).

Якщо є потреба в безпосередньому застосуванні положень (стандартів) материнської компанії як складових облікової політики, треба або повторити їх у власному наказі (положенні) про облікову політику, або зазначити про це у відповідних нормах свого наказу. Наприклад, підприємство зазначає в наказі про облікову політику, що облік необоротних активів здійснюється згідно з Положенням про облік необоротних активів підприємств групи, і вказує на реквізити Положення, затвердженого материнською компанією.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202410
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202427
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202425
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202426
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024130