• Посилання скопійовано

Створення юрособи за кордоном не завжди потребує індивідуальної ліцензії НБУ

Директор компанії - резидент України має намір, перебуваючи за кордоном, зареєструвати нову компанію з статутним фондом 100$. Чи потрібно для цього отримати індивідуальну ліцензію НБУ на здійснення інвестицій за кордон?

Відповідно до пп. «е» п. 4 ст. 5 Декрету КМУ від 19.02.1993 р №15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” здійснення інвестицій за кордон, у тому числі шляхом придбання цінних паперів, за винятком цінних паперів або інших корпоративних прав, отриманих фізичними особами – резидентами як дарунок або у спадщину, потребує отримання резидентом України індивідуальної ліцензії.

При цьому інвестицією за кордон є валютна операція, яка передбачає придбання суб'єктами інвестицій основних фондів, нематеріальних активів, корпоративних прав, цінних паперів та їх похідних в обмін на валютні цінності з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту. Інвестиції можуть здійснюватися у формі створення юросіб за кордоном, придбання корпоративних прав та цінних паперів іноземних емітентів, прав власності на нерухоме майно, розташоване за межами України, та в інших формах, які не заборонені законами України (п. 1.1 глави 1 Інструкції № 122).

Суб'єктами інвестиції є резиденти (п. 1.7 Інструкції № 122): 

  • юридичні особи;
  • фізичні особи, які в установленому законодавством України порядку визнані суб'єктами підприємницької діяльності;
  • фізичні особи, які не зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності. 

Також слід зазначити, що порядок здійснення внеску регулюватиметься законодавством держави компанії-нерезидента і має бути відображено в установчих документах цієї компанії. Адже відповідно до ст. 46 Закону про міжнародне приватне право до засновницького договору, що є установчим документом юридичної особи з іноземною участю, застосовується право держави, у якій буде створено юридичну особу.

При цьому вищенаведені нормативні документи формально не вказують, що ліцензія НБУ на здійснення інвестиції (для створення юрособи) видається як у випадку, коли резидент перераховує кошти з українського банку в банк країни нерезидента (країни створення юрособи), чи перебуваючи у цій країні безпосередньо на її території вносить кошти у статутний фонд новоствореного підприємства.

Водночас, з іншої сторони, у листі від 26.11.2003 р. №25-119/1554-8733 Нацбанк зазначає, що

1) відкриття фізичними особами - резидентами рахунків у іноземній валюті на час їх перебування за кордоном не вимагає отримання такої ліцензії Нацбанку на відкриття рахунків за межами України і розміщення на них валютних цінностей,

2)  інвестиційна діяльність суб'єктів України за її межами регулюється законодавством іноземної держави, на території якої ця діяльність здійснюється.  При цьому, саме перерахування за кордон валютних цінностей з метою заснування фізичною особою - резидентом підприємства за кордоном (що є за своєю суттю інвестицією за кордон) потребує наявності разової індивідуальної ліцензії Нацбанку, яка видається згідно з вимогами Інструкції №122.

Тому, на нашу думку, лише якщо резидент-фізособа планує створити юрособу та перераховує для цього кошти до її статутного фонду з власного поточного рахунка, відкритого в українському банку, до банку-нерезидента, слід спочатку отримати індивідуальну ліцензію НБУ.

Для здійснення усіх видів інвестицій (незалежно від строків та сум) резидентам потрібно обов'язково попередньо одержати ліцензії.

Зверніть увагу:  резиденту не видається ліцензія на здійснення інвестицій (реінвестицій), вже фактично здійснених з порушенням вимог чинного законодавства України (п. 1.10 Інструкції № 122). Тобто оформити ліцензії «заднім числом» не вийде. При цьому здійснення резидентами інвестицій без одержання ліцензії тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.  

Якщо йдеться про здійснення внеску фізособи-резидента України з поточного рахунку, відкритого  у банку країни перебування на час перебування, або внесення коштів готівкою у статутний фонд новоствореної юрособи під час перебування за кордоном, індивідуальна ліцензія НБУ, на нашу думку, не потрібна.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202410
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202427
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202427
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202428
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024130