• Посилання скопійовано

Чи треба дисконтувати довгострокову заборгованість мікропідприємству?

Мікропідприємство придбало нерухомість для використання у госпдіяльності. Термін розрахунку за нерухомість – три роки. Сплати процентів за розстрочку договором не передбачено. Чи повинно підприємство здійснити дисконтування заборгованості?

Особливостей щодо ведення обліку довгострокової кредиторської заборгованості мікропідприємствами у П(С)БО 25 не передбачено, а тому слід щодо цього керуватися іншими П(С)БО.

Вважаємо, що якщо СГ веде облік за П(С)БО, то робити дисконтування взагалі не потрібно. І ось чому:

По-перше, у профільних П(С)БО 10 та П(С)БО 11 чітко сказано, що лише відсоткова довгострокова дебіторська та кредиторська заборгованості відображається за теперішньою (дисконтованою) вартістю;

По-друге, П(С)БО 13 не визначає порядок визначення справедливої вартості та амортизованої собівартості фінінструментів. Немає у ньому й посилань на інші П(С)БО чи  інші нормативно-правові акти, які б допомогли це зробити. Тому вважаємо, що застосовувати норми П(С)БО 12 та П(С)БО 28, як того хочуть податківці, немає за собою нормативного підґрунтя;

По-третє, на практиці деякі перевіряючі говорять, що слід застосовувати за аналогією МСФЗ, а там, як ми вище вказали, дисконтується будь-яка заборгованість. Втім, із 01.01.2018 року звертатися до норм МСФЗ для доведення тих чи інших дій в обліку, якщо сам облік ведеться за П(С)БО – недоречно. Адже із 01.01.2018 року внесено зміни до Закону №996 й змінено визначення П(С)БО, яке не дозволяє застосовувати норми міжнародних стандартів обліку у разі відсутності методів ведення обліку в нацстандартах.

Таким чином, вважаємо, що судячи із чинних та наявних норм у П(С)БО щодо дисконтування лише відсоткових довгострокової дебіторської заборгованості та довгострокового зобов’язання, відсутності будь-якої методології за визначенням справедливої вартості фінактиву та амортизованої вартості фінзобов’язань, а також зважаючи на відсутність можливості звернення до МСФЗ при обліку за П(С)БО, наразі норми вітчизняних П(С)БО не передбачають дисконтування безвідсоткової довгострокової дебіторської та кредиторської заборгованості.

Детально про це та про позицію податківців та суду із цього приводу ми писали тут.

Втім, відмітимо, що Мінфін хоче внести зміни до П(С)БО 10 та П(С)БО 11 – аби дисконтуванню підлягала будь-яка довгострокова заборгованість, в т.ч. й безвідсоткова. Про відповідний законопроект Мінфіну ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202433
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202430
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202433
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131