• Посилання скопійовано

Облік товарів, які мають продаватися за допомогою РРО: чи обов'язково вести?

Чи обов'язково підприємцям вести облік товарів, які мають продаватися за допомогою РРО?

Так, і штраф за неведення такого обліку передбачено п. 6 ст. 17 Закону про РРО.

Згідно з ч. 12 ст. 3 цього Закону, госпсуб'єкти у сфері торгівлі зобов'язані, зокрема, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені у такому обліку.

А вимоги Закону про РРО поширюються на всіх суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Залишається лише одна проблема: порядку ведення такого обліку для підприємців чинним законодавством не встановлено! Докладно цю проблему ми розглядали тут, і з того часу ситуація зберігається без змін.

На це податківці, які контролюють виконання цієї вимоги (згідно ст. 20 Закону про РРО), відповідають таке.

З одного боку, вони погоджуються із тим, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством, але дія Закону про бухоблік не поширюється на таку категорію суб'єктів господарювання, як фізичні особи — підприємці. Тобто ведення бухгалтерського обліку товарів для підприємців законом не передбачено (див. ІПК ДФСУ від 06.02.2018 р. №506/О/99-99-13-01-02-14/ІПК).

З іншого боку, оскільки порядку немає, а вимога є, вони радять підприємцям вести такий бухгалтерський облік добровільно-примусово, як один з варіантів виконання такої вимоги. Про це ми писали тут.

Чи зміниться ситуація у 2020 році? На жаль, ні. Вимога ведення такого обліку (без наявності порядку його ведення) в згаданих статтях Закону про РРО залишається.

Мало того, зміни буде внесено з 19 квітня 2020 року до ст. 20 Закону про РРО. За ними до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Така санкція передбачена Законом і зараз.

Як і зараз, вона не поширюватиметься на фізичних осіб — підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.

Але для цього виключення внесли зміни. І з 19 квітня 2020 року згадана санкція буде застосовуватися і до тих ФОП-«єдинників», які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»