• Посилання скопійовано

Продаж алкоголю підприємцем-"загальносистемником": як заповнити Книгу обліку доходів та витрат?

Підприємець-"загальносистемник" здійснює продаж алкогольних напоїв у магазині. Як підприємцю заповнювати Книгу обліку доходів та витрат, якщо за день продається близько 100 найменувань алкогольних напоїв, тобто як вивести собівартість? Як заповнювати графи 5 та 6 Книги, якщо товарів багато (як оплачених, так і неоплачених)?

Спочатку зупинимось на факті оплати витрат. До витрат включаються ті, які перелічені у п. 177.4 ПКУ. Серед таких є витрати, які утворюють основу для продажу товарів. Зазначені у запитанні витрати включаються до складу собівартості реалізованих товарів в періоді їх виникнення та визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів.

А от що стосується факту оплати, то враховуючи річний звітний період, підприємцю важливо здійснити оплату в рамках звітного року. Як сказано у рубриці "ЗІР" підкатегорія 104.04: при розрахунку чистого доходу фізособа - підприємець на загальній системі оподаткування не враховує витрати, пов’язані з отриманням доходу поточного року, оплата яких відбувається у наступному. Такі витрати будуть враховані при обчисленні чистого оподатковуваного доходу у тому звітному періоді, коли їх фактично поніс платник податку.

Далі у рубриці "ЗІР" підкатегорія 104.05 уточнюється, що для визначення загального оподатковуваного доходу застосовується касовий метод, а при визначенні витрат враховуються тільки ті витрати, які пов’язані з отриманням доходу та підтвердженні відповідними документами про їх оплату.

Щодо списання витрат, рекомендуємо визначитись із підходом та дотримуватись одного методу. Підприємці не ведуть бухолік, проте можна скористатись п. 16 П(С)БО 9 де зазначено методи вибуття запасів. Наприклад метод ФІФО базується на припущенні, що запаси використовуються у тій послідовності, у якій вони надходили, тобто запаси, які першими відпускаються у продаж, оцінюються за собівартістю перших за часом надходження запасів. Або взяти до уваги метод середньозваженої вартості: діленням сумарної вартості таких запасів на дату операції на сумарну кількість запасів на дату операції. І пам’ятайте про факт оплати витрат в межах року! Якщо дохід отримано в одному місяці, а витрати, пов'язані з його отриманням, понесені у наступному місяці, підприємець не втрачає права на витрати і у графі 6 Книги "Сума витрат, пов'язаних з придбанням товарів (робіт, послуг)" відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо пов'язані з отриманням доходу за підсумками дня (пп. 6 п. 6 Порядку № 481).

Це означає, якщо дохід отримано в одному місяці, а витрати, пов'язані з його отриманням, понесені у наступному, то підприємець за підсумком дня за фактом отримання доходу / понесення витрат (на підставі первинних документів) відповідно заповнює графу 2 "Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності" та графу 6 "Сума витрат, пов'язаних з придбанням товарів (робіт, послуг)" Книги (додатково див. рубрику "ЗІР" підкатегорія 104.08 питання “Яким чином ФОП заповнює Книгу обліку доходів і витрат, якщо дохід отримано в одному місяці, а витрати, пов’язані з його отриманням понесені у наступному місяці?”).

Щодо заповнення Книги, у випадку великої кількості підтвердних документів, реквізити яких слід занести у графу 5 доречно розглянути ведення Книги в електронній формі. Але якщо прошнурована, пронумерована Книга ведеться у паперовому вигляді не заборонено записувати реквізити документів, які підтверджують понесені витрати у декілька рядків, головне дотримуватись в обліку визначеного методу вибуття запасів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на загальній системі

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на загальній системі»