• Посилання скопійовано

Строк позовної давності 4 роки - лише для країн-учасниць Конвенції про позовну давність

На підприємстві є кредиторська заборгованість перед нерезидентом, термін якої близько 3 р. Країна нерезидента - Великобританія (не входить до переліку країн, які мають статус конвенції про позовну давність). Через який термін заборгованість буде прострочена?

ЗапитанняНасьогодні на підприємстві існує кредиторська заборгованість перед нерезидентом, термін якої наближається до 3 років. Країна нерезидента - Великобританія. Вона не входить до переліку країн, які мають статус конвенції про позовну давність, а от Україна там є. Через який термін заборгованість буде прострочена, через 3 чи 4 роки? Чи обов’язково потрібні акти звіряння з нерезидентом щодо стану розрахунків для списання заборгованості?

Відповідь:

Відповідно до п. 5.7 постанови Пленуму ВГСУ від 29.05.2013 р. №10 “Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів” зазначено, що постановою ВРУ від 14.07.93 р. №3382-XII ратифіковано Конвенцію про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів, підписану 14.07.74 від імені України у м. Нью-Йорку (далі - Конвенція). Відповідно до листа Міністерства закордонних справ України від 21.02.2001 р. №21/19-612-267 положення Конвенції набрали чинності для України з 01.04.94 р.

Відповідно до ст. 3 Конвенції, вона застосовується лише в тих випадках, коли комерційні підприємства сторін договору міжнародної купівлі-продажу товарів у момент його укладення перебувають у договірних державах. Але: Конвенція не застосовується в тих випадках, коли сторони договору купівлі-продажу в зрозумілій формі виключили її застосування.

У статті 8 Конвенції позовну давність встановлено тривалістю у чотири роки.

Учасницями згаданої вище Конвенції є наступні країни: Аргентинська Республіка, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Федеративна Республіка Бразилія, Республіка Болгарія, Бурунді, Коста Ріка, Республіка Куба, Чеська Республіка, Домініканська Республіка, Арабська Республіка Єгипет, Республіка Гана, Гвінейська Республіка, Угорська Республіка, Республіка Ліберія, Мексиканські Сполучені Штати, Республіка Молдова, Монголія, Республіка Чорногорія, Республіка Нікарагуа, Королівство Норвегія, Республіка Парагвай, Республіка Польща, Румунія, Російська Федерація, Республіка Сербія, Республіка Словенія, Словацька Республіка, Республіка Уганда, Україна, Сполучені Штати Америки, Східна Республіка Уругвай, Республіка Замбія (лист МЗС України від 17.12.2007 р. № 72/19-612/1-3811).

Як бачимо, Великобританія не входить до переліку країн, які приєднались до цієї Конвенції. Тому, строк давності зі спорів з госпсубєктом — резидентом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії становить 3 роки.

Водночас, нагадуємо, що акти звірки з контрагентом-нерезидентом не дають право на списання заборгованості. Списання кредиторської заборгованості відбувається в бухгалтерському обліку, а отже, повинно регулюватися нормами П(С)БО або ж МСФЗ.

Згідно з абз. 15 п. 3 р. І НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»,  затвердженого наказом Мінфіну від 07.02.2013 р. №73, зобов’язання – заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.

Відповідно до п. 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов’язання», затвердженого наказом Мінфіну від 31.01.2000 р. №20, якщо на дату балансу раніше визнане зобов’язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.

Акт звірки свідчить про наявність або відсутність такої кредиторської заборгованості в обліку сторін договору. Але підставою для такого списання є норми договору (саме вони визначають, коли виникає кредиторська заборгованість), рішення кредитора про анулювання (прощення) боргу або строки позовної давності, зазначені вище.

Таким чином, якщо резидент не розраховується за придбані товари, то при списанні безнадійної кредиторської заборгованості у бухгалтерському обліку сума заборгованості перед нерезидентом включається до складу доходів та враховується при визначенні фінансового результату до оподаткування відповідно до правил бухгалтерського обліку (див. також лист ГУ ДФС у м. Києві від 14.06.2016 р. № 13193/10/26-15-12-05-11).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»