• Посилання скопійовано

ПФУ може застосовувати адмінштрафи, але з урахуванням строків давності

Чи може ПФУ застосовувати адміністративні штрафи, зокрема, під час перевірок?

Статтею 165-1 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність, що накладається на посадових осіб платників ЄСВ і внесків в ПФУ, а також на самозайнятих фізосіб за такі порушення:

1) порушення порядку нарахування ЄСВ, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності з ЄСВ, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених Законом про ЄСВ та Законом №1058, порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій із коштами ПФУ, — тягнуть за собою накладення штрафу від 30 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 грн — 680 грн). Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з перелічених правопорушень, тягнуть за собою накладення штрафу від 40 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн — 850 грн);

2) несплата або несвоєчасна сплата ЄСВ, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема авансових платежів, в сумі, що не перевищує 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн), — тягне за собою накладення штрафу від 40 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн — 1360 грн). Якщо ж сума недоплати більша, то штраф буде від 80 до 120 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1360 грн до 2040 грн). Якщо ж порушник протягом року вже притягувався до відповідальності за зазначені порушення, то повторне порушення тягне за собою накладення штрафу від 150 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2550 грн — 5100 грн);

3) порушення встановленого порядку використання і здійснення операцій із коштами накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування — тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 300 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн — 17000 грн). Якщо ж порушник протягом року вже притягувався до відповідальності за зазначені порушення, то повторне порушення тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 грн — 51000 грн).

Проте слід враховувати, що в адміністративних штрафів, на відміну від фінансових санкцій, встановлених Законом №1058, є строки давності — період, після закінчення якого вони застосовуватися до порушника вже не можуть.

Так, згідно зі ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше чим через два місяці з дня здійснення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — не пізніше ніж через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду (судді). Але стаття 165-1 КУпАП — не той випадок, органи ПФУ самостійно розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушеннями законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, подання недостовірних відомостей, які використовуються в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ст. 244-2 КУпАП). Отже, притягати до адміністративної відповідальності фахівці органів ПФУ можуть тільки з урахуванням строків давності, встановлених ст. 38 КУпАП.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Контролюючі органи і перевірки»