• Посилання скопійовано

Сплачувати за оренду земельного паю слід відповідно до умов договору

Юрособа має орендовані земельні паї у Запорізькій області. З одним із власників, який проживає у Сімферополі, два роки не було зв'язку. За цей час не виплачувалася орендна плата, але нараховували та сплачували податки. Чи можна сплачувати орендну плату та надалі платити за нього податки, як за громадянина України?

Загалом порядок паювання земель відповідно до  земельного законодавства визначено:

Згідно з Указом Президента України від 08.08.95 р. № 720/95 земельна частка (пай) визначається у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).  

При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними. Розміри земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах визначаються виходячи з вартості земельної частки (паю) та середньої грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь для даного підприємства, кооперативу, товариства. 

Відповідно до ст. 2 Закону № 899 основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) держадміністрацією. 

Щодо оренди земельної частки (паю), то такий договір оформлюється  згідно з формою Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженою наказом Держкомітету по земельних ресурсах від 17.01.2000 р. № 5

Таким чином, на нашу думку, підприємство, яке уклало з пайщиком договір оренди земельного паю, має нараховувати орендну плату та сплачувати податки.

Водночас, слід врахувати, що спеціальним законом, що визначає особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України згідно зі ст. 13 Закону  "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", створює вільну економічну зону "Крим" (далі - ВЕЗ "Крим"), та врегульовує інші аспекти правових відносин між фізичними і юридичними особами, які знаходяться на тимчасово окупованій території або за її межами, є Закон України від 12.08.2014 р. №1636-VII “Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України”.

Відповідно до п. 5.3  Закону № 1636 фізособа, яка має податкову адресу (місце проживання), юрособа (відокремлений підрозділ), яка має податкову адресу (місцезнаходження) на території ВЕЗ "Крим", прирівнюються з метою оподаткування до нерезидента. Фізособа, яка має податкову адресу (місце проживання), юрособа (відокремлений підрозділ), яка має податкову адресу (місцезнаходження) на іншій території України, прирівнюються з метою оподаткування до резидента.

Таким чином, орендарю слід з'ясувати, чи відповідають на сьогодні дані щодо місця реєстрації (податкової адреси) такого пайщика саме у м. Сімферополь. Якщо так, то при оподаткуванні орендної плати, яка належить до виплати, слід враховувати податковий статус такого пайщика.

Щодо необхідності й в подальшому нараховувати орендну плату та сплачувати податки, то у разі, коли за умовами договору є обов'язок сплачувати орендну плату і договір є діючим, то орендар зобов'язаний нарахувати суму орендної плати, але ПДФО за загальним правилом  сплачується лише в момент виплати доходу (пп. 168.1.2 ПКУ).   

По суті підприємство могло робити й так як описано в запитанні - тобто нараховувати щомісячно орендну плату та сплачувати податок до бюджету. При цьому, при фактичній виплаті всієї належної суми, яка нарахована протягом всього часу його відсутності, для виконання вимог пп. 168.1.2 ПКУ можна було би утримати та сплатити до бюджету ПДФО лише за останній місяць оренди. Банки вимагають наявність платіжного доручення на суму ВЗ та ПДФО без уточнення суми податку.

Нагадаємо, що хоча ми й маємо справу з особою, прирівняною з метою оподаткування до нерезидента, відповідно до п. 5.4 Закону № 1636 норми п. 103.1 ПКУ не застосовується до осіб, прирівняних до нерезидентів згідно з п. 5.3 цієї статті.

Відтак, такому пайщику слід виплачувати орендну плату за пай та оподатковувати її так, як оподатковуються аналогічні виплати пайщикам, що зареєстровані на іншій території України.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021161
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 167
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219201
  • Курсова різниця за агентським договором у валюті
    Юрособа-"єдинник" працює за агентським договором. Нерезидент перераховує авансові платежі. На дату балансу на рахунку агента перебуває валюта, отримана від принципала. Як відображати у фінзвітності таку валюту та курсові різниці?
    23.02.20211841
  • З якої дати сплачувати оренду за новоукладеним договором оренди землі?
    Юрособа уклала з фізособою договір оренди землі сільгосппризначення, дата якого – 01.10.2020 р. Держреєстрація права оренди відбулася 02.11.2020 р. В договорі сказано, що він набуває чинності з моменту підписання да держреєстрації. З якої дати потрібно нараховувати і платити оренду плату?
    27.01.2021291