• Посилання скопійовано

При скороченні штату працiвникiв iнвалiди III групи вiд загального захворювання не захищенi вiд звiльнення

Чи можна звiльнити iнвалiда III групи вiд загального захворювання пiд час скорочення штату працiвникiв? Чи матиме такий працiвник право на залишення на роботi?

За статтею 42 КЗпП переважне право на залишення на роботi пiд час вивiльнення працiвникiв у зв'язку iз змiнами в органiзацiї виробництва i працi передбачене лише для певних категорiй працiвникiв.

Так, пiд час скорочення чисельностi чи штату працiвникiв у зв'язку iз змiнами в органiзацiї виробництва i працi переважне право на залишення на роботi надається працiвникам з бiльш високою квалiфiкацiєю i продуктивнiстю працi.

За рiвних умов продуктивностi працi й квалiфiкацiї перевага в залишеннi на роботi надається:

- сiмейним - за наявностi двох i бiльше утриманцiв;

- особам, у сiм'ї яких немає iнших працiвникiв iз самостiйним заробiтком;

- працiвникам з тривалим безперервним стажем роботи на такому пiдприємствi, в установi, органiзацiї;

- працiвникам, якi навчаються у вищих i середнiх спецiальних навчальних закладах без вiдриву вiд виробництва;

- учасникам бойових дiй, iнвалiдам вiйни та особам, на яких поширюється чиннiсть Закону України «Про статус ветеранiв вiйни, гарантiї їх соцiального захисту»;

- авторам винаходiв, корисних моделей, промислових зразкiв i рацiоналiзаторських пропозицiй;

- працiвникам, якi дiстали на цьому пiдприємствi, в установi, органiзацiї трудове калiцтво або професiйне захворювання;

- особам з числа депортованих з України впродовж п'яти рокiв з часу повернення на постiйне мiсце проживання в Україну;

- працiвникам з числа колишнiх вiйськовослужбовцiв строкової служби, вiйськової служби за призовом пiд час мобiлiзацiї, на особливий перiод, вiйськової служби за призовом осiб офiцерського складу та осiб, якi проходили альтернативну (невiйськову) службу, - протягом двох рокiв з дня звiльнення їх зi служби.

Перевага в залишеннi на роботi може надаватися й iншим категорiям працiвникiв, якщо це передбачено законодавством України.

Ураховуючи викладене, переважне право на залишення на роботi пiд час звiльнення працiвникiв у зв'язку зi змiнами в органiзацiї виробництва i працi передбачене виключно для певних категорiй iнвалiдiв (iнвалiди вiйни; працiвники, що отримали на пiдприємствi, в установi, органiзацiї трудове калiцтво або професiйне захворювання).

Отже, чинним законодавством не передбачається надання переваги всiм категорiям iнвалiдiв перед iншими працiвниками пiдприємства, установи, органiзацiї.

Слiд також зазначити, що у власника або уповноваженого ним органу є певнi обов'язки пiд час приймання на роботу iнвалiдiв та пiд час їхнього звiльнення. Це встановлюється Законом України «Про основи соцiальної захищеностi iнвалiдiв в Українi» (далi - Закон).

Так, вiдповiдно до ст. 17 Закону вiдмова в укладеннi трудового договору або в просуваннi по службi, звiльнення з iнiцiативи адмiнiстрацiї, переведення iнвалiда на iншу роботу без його згоди з мотивiв iнвалiдностi не допускається, за винятком випадкiв, коли за висновком медико-соцiальної експертизи стан його здоров'я перешкоджає виконанню професiйних обов'язкiв, загрожує здоров'ю i безпецi працi iнших осiб або продовження трудової дiяльностi чи змiна її характеру та обсягу загрожує погiршенням здоров'я iнвалiда.

Норма цiєї статтi не захищає iнвалiда повнiстю вiд звiльнення. Його можна звiльнити в разi повної лiквiдацiї пiдприємства, установи, органiзацiї, а також за iнших пiдстав.

Отже, пiд час скорочення штату працiвникiв iнвалiди III групи вiд загального захворювання не захищенi вiд звiльнення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело: Міністерство соціальної політики

Рубрика: Праця та соціальний захист/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Розрахунок вихідної допомоги з 12 вересня 2023 року
    Як має розраховуватись вихідна допомога з 12.09.23 р., якщо вона визначена в розмірі середньої заробітної плати: за 2 чи 12 місяців?
    20.10.20231 115
  • Витрати на транспортні послуги у благодійного фонду
    Благодійник (резидент) за заявою БФ закупив за кордоном обладнання, перевезення якого оплатив БФ за рахунок отриманої від інших благодійників допомоги. Куди віднести витрати на транспортні послуги: потрібно їх додати до вартості обладнання чи списати окремо на благодійну діяльність та відобразити в звіті про використання доходів неприбуткової організації?
    10.04.2023161
  • Лист з Районної військової адміністрації на звернення ПФУ
    На підприємство надійшов лист з Районної військової адміністрації, що з ПФУ звернулись з листом щодо нарахування зарплати меншої від МЗП у листопаді 2021 р. Порушили вимоги ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (якщо база нарахування ЄСВ менша за МЗП, сума ЄСВ розраховується, як добуток МЗП). Чи правомірна їх вимога? Ситуація в листопаді 2021 р. була наступна...
    21.07.2022110
  • Оформлення паперових лікарняних після 01.10.2021 р.
    Якими документами регулюється оформлення паперових лікарняних виданих після 01.10.2021 р.? Чи може паперовий лікарняний бути продовженням електронного лікарняного? Чи обов'язково паперовий лікарняний має бути підписаний комісією ЛКК?
    16.05.2022145
  • Визначення граничної неоподатковуваної вартості подарунку для працівника
    Підприємство надає своїм працівникам подарунки в січні до новорічних та різдвяних свят, на 8 березня та 14 жовтня, а також щоквартально за досягнення в праці. При визначені неоподатковуваної межі згідно з пп. 165.1.39 ПКУ, потрібно брати вартість кожного окремого подарунку чи підсумовувати їх загальну вартість за календарний рік?
    12.08.2021231