• Посилання скопійовано

У разі втрати листка непрацездатності, видається новий з позначкою «дублікат»

Працівник загубив листок непрацездатності. Які санкції передбачено за втрату листка? Чи можна його відновити?

Згідно зі статтею 51 Закону №2240 (1), підставою для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Отже, якщо листок непрацездатності було втрачено, працівник позбавляється права отримати допомогу з тимчасової непрацездатності від Фонду соцстраху.

Відповідно до п. 1.14 Інструкції №455 (2), у разі втрати листка непрацездатності за рішенням ЛКК лікувально-профілактичного закладу, в якому його видано, працівнику видається новий листок непрацездатності з позначкою «дублікат». Для цього слід надати медзакладу довідку з місця роботи про те, що за період тимчасової непрацездатності допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю не виплачувалася.


 

У такому випадку ані підприємству, ані працівнику не загрожують жодні санкції, адже буде дублікат листка непрацездатності.

Усе стає складнішим, коли втрачається (через недбальство посадових осіб підприємства) вже оплачений листок непрацездатності, за яким працівник уже отримав допомогу з тимчасової непрацездатності.

Звісно, в такому разі жодний медичний заклад дубліката не видаватиме: адже за втраченим листком суму допомоги було виплачено.

Тут зауважимо, що в листі від 26.11.2007 р. №04-29-2541 спеціалісти Фонду соцстраху роз'яснюють: підприємство, втративши листок непрацездатності, може звернутися до медзакладу й отримати реєстр виписаних листків непрацездатності (найімовірніше, йдеться про копію реєстру). У такий спосіб підприємство зможе довести, що втрачений листок все-таки було оформлено і працівникові нарахували та виплатили допомогу цілком законно. А отже, про санкції не може бути й мови.

Проте на практиці перевіряльники все ж таки наполягали на покаранні за відсутність листка непрацездатності згідно зі ст. 30 Закону №2240. У згаданій нормі визначено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду соцстраху в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

До того ж порушення посадовими особами підприємств, установ, організацій порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності тягнуть за собою накладення адмінштрафу від 8 до 15 н. м. д. г. (136 — 255 грн) (ст. 165-5 КпАП). При повторному порушенні, вчиненому протягом одного року, санкція вже буде від 10 до 20 н. м. д. г. (170 — 340 грн).

Право розглядати справи про адміністративні правопорушення та застосовувати фінансові санкції мають керівники виконавчої дирекції Фонду соцстраху, його заступники, керівники виконавчих дирекцій відділень Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їхні заступники, а також керівники районних, міжрайонних, міських, районних у містах виконавчих дирекцій відділень Фонду (ст. 244-11 КпАП та ст. 30 Закону №2240).

--1--

Закон України від 18.01.2001 р. №2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

--2--

Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. №455.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Розрахунок вихідної допомоги з 12 вересня 2023 року
    Як має розраховуватись вихідна допомога з 12.09.23 р., якщо вона визначена в розмірі середньої заробітної плати: за 2 чи 12 місяців?
    20.10.20231 115
  • Витрати на транспортні послуги у благодійного фонду
    Благодійник (резидент) за заявою БФ закупив за кордоном обладнання, перевезення якого оплатив БФ за рахунок отриманої від інших благодійників допомоги. Куди віднести витрати на транспортні послуги: потрібно їх додати до вартості обладнання чи списати окремо на благодійну діяльність та відобразити в звіті про використання доходів неприбуткової організації?
    10.04.2023159
  • Лист з Районної військової адміністрації на звернення ПФУ
    На підприємство надійшов лист з Районної військової адміністрації, що з ПФУ звернулись з листом щодо нарахування зарплати меншої від МЗП у листопаді 2021 р. Порушили вимоги ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (якщо база нарахування ЄСВ менша за МЗП, сума ЄСВ розраховується, як добуток МЗП). Чи правомірна їх вимога? Ситуація в листопаді 2021 р. була наступна...
    21.07.2022110
  • Оформлення паперових лікарняних після 01.10.2021 р.
    Якими документами регулюється оформлення паперових лікарняних виданих після 01.10.2021 р.? Чи може паперовий лікарняний бути продовженням електронного лікарняного? Чи обов'язково паперовий лікарняний має бути підписаний комісією ЛКК?
    16.05.2022145
  • Визначення граничної неоподатковуваної вартості подарунку для працівника
    Підприємство надає своїм працівникам подарунки в січні до новорічних та різдвяних свят, на 8 березня та 14 жовтня, а також щоквартально за досягнення в праці. При визначені неоподатковуваної межі згідно з пп. 165.1.39 ПКУ, потрібно брати вартість кожного окремого подарунку чи підсумовувати їх загальну вартість за календарний рік?
    12.08.2021231