• Посилання скопійовано

Виклик працівника до суду в робочий час: як табелювати та оплачувати?

Як табелюється та чи підлягає оплаті час відсутності працівника на роботі у зв’язку з викликом до суду як позивача у цивільній справі?

Первинним документом з обліку використання робочого часу, розрахунку з працівниками по заробітній платі, отримання даних про відпрацьований час чи відпустки є табель обліку використання робочого часу за формою № П-5, - пише "Вісник".

У табелі обліку фактично відпрацьовані години роботи позначаються літерним кодом «Р».

Неявка працівника на роботу у зв’язку з викликом його до суду має відображатися умовним позначенням «ІН» (інший невідпрацьований час, передбачений законодавством).

У разі якщо у день виклику працівника до суду є можливість бути присутнім на роботі, у табелі обліку робочого часу має проставлятися фактично відпрацьований час працівника.

Законодавством не передбачено права бути відсутнім за місцем роботи у зв’язку з викликом до суду повний робочий день, за винятком випадків, коли витрачений працівником час у зв’язку з його явкою до суду та перебуванням у суді дорівнює тривалості його робочого дня.

Також не передбачено збереження за цей час середнього заробітку за працівником, якого викликано до суду як позивача в цивільній справі.

Проте постановою №590 затверджено граничні розміри компенсації витрат, пов’язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ.

Згідно із зазначеною постановою компенсація за втрачену заробітну плату у цивільних справах стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, її представникові, а також свідкам, спеціалістам, перекладачам та експертам у зв’язку з явкою до суду обчислюється за кожну годину пропорційно до середньої заробітної плати такої особи, розрахованої відповідно до абзацу третього п. 2 Порядку № 100. Загальний розмір виплати не може перевищувати суму, розраховану за відповідний час виходячи з трикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245181
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 5804
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202435
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023187
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 085