• Посилання скопійовано

Які санкції передбачені за виплату зарплати один раз на місяць?

Підприємство (ТОВ на загальній системі) виплачує зарплату 1 раз на місяць замість 2-х і завжди на тиждень раніше закінчення місяця. Тобто 25-27 числа кожного місяця працівники отримують зарплату за цей місяць. Які можуть бути штрафні санкції у цій ситуації для підприємства, крім штрафів за невиплату зарплати за першу половину місяця?

Статею 115 КЗпП визначено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. В даному випадку ця вимога порушується.

Вимога про виплату зарплати не рідше двох разів за місяць у ст. 265 КЗпП кваліфікується як порушення інших вимог законодавства про працю.

З 02.02.2020 р. набрали чинності зміни до ст. 265 КЗпП  - див. нашу аналітику тут. Зокрема, за попередніми  правилами за всі помилки, які було скоєно роботодавцем та щодо яких немає окремого види штрафу, слід було сплатити штраф у розмірі 1 мінзарплати (у 2020 році - 4723 грн).При цьому штраф застосовувався за всі знайдені інші порушення разом, в тому числі і у випадку, якщо підприємство практикує виплату заробітної плати один раз на місяць.

Розмір штрафу не змінився, але тепер його застосовуватимуть окремо за кожне виявлене інше  порушення. Нове формулювання цієї норми у абз. 9 ч. 2 ст. 265 КЗпП звучить так: «порушення інших вимог законодавства про працю, крім передбачених абзацами другим - восьмим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення». На жаль, законодавці не визначили, як саме буде розраховуватись кількість порушень. Наприклад, підприємство три місяці поспіль виплачує десяти працівникам заробітну плату один раз на місяць. Як порахувати кількість порушень:

  1. десять порушень – за числом працівників, відносно яких скоєно порушення;
  2. тридцять порушень – за числом разів скоєння порушення, адже щодо кожного  працівника тричі порушено строки виплати зарплати?

Повторне вчинення протягом року з дня виявлення іншого порушення призведе до зростання штрафу. Він застосовуватиметься у двократному розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення (у 2020 році – 9446 грн). 

У разі сплати 50% розміру штрафу за порушення вимог законодавства про працю, передбаченого ст. 265 КзПП, протягом 10 банківських днів з дня вручення постанови про його накладання, така постанова вважається виконаною.

Але є й позитивні зміни до ст. 265 КЗпП: у разі виконання припису Держпраці, та усунення виявлених порушень, передбачених абз. 4 - 6, 9 ч. 2 ст. 265 КЗпП, у визначені приписом строки заходи щодо притягнення до відповідальності не застосовуються. Це означає, що якщо при перевірці будуть виявлені інші порушення законодавства про працю (зокрема, виплата зарплати один раз на місяць), інспектор Держпраці оформить припис і встановить строки, у які слід усунути порушення. За умови дотримання цього припису і строків штрафи не застосовуються.

Оскільки зміни щойно набрали чинності, ще немає відповідних коментарів та роз’яснень від контролерів. Інших штрафів за це порушення поки що не передбачено.

Отже, для уникнення негативних наслідків рекомендуємо дотримуватись вимог трудового законодавства та виплачувати зарплату у строки, передбачені ст. 115 КЗпП.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245631
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6404
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202444
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023209
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 107