• Посилання скопійовано

Списання товарів із терміном придатності, який закінчився

Підприємство (платник податку на прибуток і ПДВ) здійснює оптову торгівлю харчовими продуктами. Термін придатності товару, що планували реалізувати, закінчився. Чи має право підприємство списати товар та включити до витрат його вартість?

Перш за все потрібно зазначити, що відповідно до статті 7 Закону про захист прав споживачів, реалізація товарів, строк придатності яких минув, заборонена. Відповідно до статті 5 Закону про вилучення неякісної продукції, така продукція підлягає обов'язковому вилученню із обігу. Таке вилучення проводиться власником такої продукції за його рішенням. Тобто продавати таку продукцію не можна, вона втратила ознаки активу, а отже, має бути списана.

Списання такої продукції проводиться за дебетом рахунку 947 “Нестачі і витрати від псування цінностей” та кредитом рахунка на якому обліковуються такі товари. Також проводиться кореспонденція по дебету позабалансового рахунка 072 “Невідшкодовані нестачі і витрати від псування цінностей”. Зменшення суми невідшкодованих нестач і втрат від псування цінностей на субрахунку 072 відображається після вирішення питання про винуватців з одночасними записами за дебетом субрахунку 375 "Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків" і кредитом субрахунку 716 "Відшкодування раніше списаних активів" в сумі, що належить до відшкодування винуватцями.

Щодо податкового обліку, зазначимо таке.

Об'єктом оподаткування податком на прибуток, згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, є фінрезультат до оподаткування, обрахований за правилами бухобліку.

Згідно з пунктом 20 П(С)БО 16 “Витрати”, до  інших операційних витрат включаються нестачі й втрати від псування цінностей, а отже, ці витрати напряму впливають на фінрезультат, зменшуючи його суму. При цьому коригувань фінрезультату на зазначені витрати розділом ІІІ ПКУ на сьогодні не передбачено. Про це податківці говорили і раніше, зокрема, тут.

Що ж стосується ПДВ, то ситуація наступна: згідно з п. 198.5 ПКУ, підприємство зобов’язане нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ та скласти і зареєструвати податкову накладну, оскільки списані товари не використовуватимуться у господарської діяльності підприємства. В цілому зазначена операція проводиться аналогічно до визнання ПЗ з ПДВ за нестачами товарів (див. тут).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?
    Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?
    11.04.202447
  • Дисконтування позики, якщо ставка відсотка за нею не є ринковою
    ТОВ отримало довгострокову відсоткову позику від нерезидента, з ринковою ставкою відсотка. Позика надавалася частинами протягом 2018 — 2023 рр. Кожна наступна сума надходила згідно додаткової угоди якою збільшувалась сума позики та відтерміновувались терміни погашення. В червні 2023 р. підписали додаткову угоду про подовження термінів погашення, і зміну ставки на неринкову. Чи потрібно дисконтувати?
    10.04.2024267
  • Послуга надана в грудні, а акт складено 1 січня – чи можна так?
    Контрагент надає акт про надання послуг за грудень 2023 року датою 01.01.2024 року. Чи правильна така дата акту? В якому періоді включати вартість послуг у витрати?
    09.04.2024144
  • Безоплатні абоненти в басейн для реабілітації від БФ: яка ознака доходу?
    Благодійний фонд придбав річні абонементи в басейн та безоплатно надав їх для реабілітації учасникам бойових дій на підставі наданих підтверджуючих документів (паспорт, ІПН, військовий квіток, ВЛК/МСЕК або довідка про обставини поранення (контузії, каліцтва), посвідчення УБД та посвідчення з ЄДАРТ). Який пп. «а» чи «б» пп. 165.1.54, чи пп. 170.7.8 ПКУ надає таку пільгу? Яка ознака доходу для додатку 4ДФ?
    08.04.202422
  • Чи можна здавати нерухомість в оренду і як ФОП, і як фізособа?
    Чи може фізособа здавати в оренду власне нерухоме майно, якщо вона зареєстрована як ФОП на єдиному податку та має КВЕД 68.20? Які наслідки будуть, якщо нерухомість здається в оренду фізособою, та чи є обмеження площі такої нерухомості?
    22.03.2024100