• Посилання скопійовано

Амортизація об'єкта, придбаного наприкінці січня 2017 р. та до 2017 р.

Якщо об'єкт придбаний і введений в експлуатацію наприкінці січня 2017 р., то чи можна амортизувати його з лютого і включити до складу річних витрат 11/12 частин річної амортизації? Чи починати амортизацію слід уже з січня 2018 р.? Чи можна амортизувати об'єкти, придбані і введені або придбані і не введені в експлуатацію до 1 січня 2017 р.?

Об'єкт придбаний та введений в експлуатацію наприкінці січня 2017 року

Об'єкти на практиці майже ніколи не передаються в експлуатацію з 1 числа певного періоду (місяця, кварталу, року). Тому в бухобліку вироблено правило, що амортизація починається з наступного звітного періоду (з 1 числа місяця, кварталу, року).

Для підприємців такого правила немає, але якщо використати за аналогією правило, що діє для юридичних осіб і зафіксоване в п. 29 П(С)БО 7 «Основні засоби», то амортизацію об'єкта слід починати з наступного місяця після введення в експлуатацію об'єкта. Наприклад, об'єкт введено в експлуатацію в січні, амортизація його починається з 1 лютого.

Але підхід, установлений в П(С)БО 7 для юридичних осіб, розрахований на щомісячне нарахування амортизації. Як зазначалося вище, підприємцю також, найімовірніше, не обійтися без щомісячного нарахування амортизації, тому відповідний підхід цілком можливо застосовувати за аналогією.

 

Об'єкти, які придбані до 2017 року

мортизувати об'єкти, придбані і введені або придбані і не введені в експлуатацію до 1 січня 2017 року. У перехідних положеннях Закону №1797 законодавець не прописав щодо цього взагалі нічого.

За логікою такі об'єкти необхідно амортизувати (як показано в прикладі), однак незрозуміло, чи треба враховувати періоди експлуатації, коли амортизація, по суті, не дозволялася (2015 — 2016 рр.).

Приклад  Підприємець у грудні 2016 р. придбав і розпочав експлуатувати мобільний телефон вартістю 20000 грн. Вважаючи, що об'єкт можна амортизувати згідно зі змінами з 1 січня 2017 р., підприємець установив для нього строк корисного використання 5 років (мобільний телефон належить до інших основних засобів, він не є передавальним пристроєм, адже передавальні пристрої — це капітальніші споруди, нафтопроводи, лінії електричних передач, телефонні мережі та станції) і в 2017 р. нарахував річну суму амортизації 4000 грн. Підприємець включає цю суму до витрат у кожному місяці 2017 р. у розмірі 1/12 річної суми амортизації:

4000 грн : 12 міс. = 333,33 грн/міс.

Але на нашу думку, в цьому питанні без уточнюючих змін до законодавства та/або узагальнюючих податкових консультацій не обійтися. Проте ще є час, адже підприємець подає звітність раз на рік, і до кінця 2017 року ситуація, сподіваємося, з'ясується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?
    Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?
    11.04.202448
  • Дисконтування позики, якщо ставка відсотка за нею не є ринковою
    ТОВ отримало довгострокову відсоткову позику від нерезидента, з ринковою ставкою відсотка. Позика надавалася частинами протягом 2018 — 2023 рр. Кожна наступна сума надходила згідно додаткової угоди якою збільшувалась сума позики та відтерміновувались терміни погашення. В червні 2023 р. підписали додаткову угоду про подовження термінів погашення, і зміну ставки на неринкову. Чи потрібно дисконтувати?
    10.04.2024328
  • Послуга надана в грудні, а акт складено 1 січня – чи можна так?
    Контрагент надає акт про надання послуг за грудень 2023 року датою 01.01.2024 року. Чи правильна така дата акту? В якому періоді включати вартість послуг у витрати?
    09.04.2024163
  • Безоплатні абоненти в басейн для реабілітації від БФ: яка ознака доходу?
    Благодійний фонд придбав річні абонементи в басейн та безоплатно надав їх для реабілітації учасникам бойових дій на підставі наданих підтверджуючих документів (паспорт, ІПН, військовий квіток, ВЛК/МСЕК або довідка про обставини поранення (контузії, каліцтва), посвідчення УБД та посвідчення з ЄДАРТ). Який пп. «а» чи «б» пп. 165.1.54, чи пп. 170.7.8 ПКУ надає таку пільгу? Яка ознака доходу для додатку 4ДФ?
    08.04.202422
  • Чи можна здавати нерухомість в оренду і як ФОП, і як фізособа?
    Чи може фізособа здавати в оренду власне нерухоме майно, якщо вона зареєстрована як ФОП на єдиному податку та має КВЕД 68.20? Які наслідки будуть, якщо нерухомість здається в оренду фізособою, та чи є обмеження площі такої нерухомості?
    22.03.2024105