• Посилання скопійовано

Дивіденди від нерезидента: що з бухгалтерським та податковим обліком?

Компанія-резидент інвестувала в Угорське підприємство, але дивіденди не перевищили інвестицій. Компанія здійснює облік фінансових інвестицій в угорське підприємство за методом участі у капіталі. Річний дохід компанії – понад 20 млн грн. Що з бухгалтерським та податковим обліком?

Запитання: У 2013 р. компанія-резидент інвестувала в Угорське підприємство у розмірі 100%. За підсумками 2014 р. дочірнє угорське підприємство здійснило виплату дивідендів на користь компанії у 2015 р., які не перевищили інвестицій. Компанія здійснює облік фінансових інвестицій в угорське підприємство за методом участі у капіталі (відсоток володіння – 100%). Річний дохід компанії – понад 20 млн грн, тому при складанні Декларації з прибутку за підсумками 2015 р. компанія має відкоригувати свій фінансовий результат на визначені різниці.

1) Як у бухобліку у 2015 р. відобразити отримання дивідендів від нерезидента? Якими проведеннями? Чи виникає у цьому випадку дохід від отриманих дивідендів? Чи зменшують отримані дивіденди вартість здійснених інвестицій?

2) Чи виникає у податковому обліку дохід від отриманих дивідендів? Чи має компанія коригувати фінрезультат на суму отриманих дивідендів?

3) Якщо в компанії у податковому обліку виникають доходи з отриманих дивідендів, то як вона може уникнути подвійного оподаткування згідно з законодавстом України і чинною Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування з Угорщиною?

4) Дочірнє угорське підприємство за підсумками 2015 р. відобразило у власній індивідуальній фінзвітності прибуток, але сплату національного податку на прибуток угорське підприємство здійснить у ІІ півріччі 2016 р. Чи включається цей прибуток до фінансових доходів компанії у 2015 р. у бухобліку? Чи включається цей прибуток до податкового доходу у 2015 р.? І якщо так, то яким чином підприємству уникнути подвійного оподаткування такого прибутку?

Відповідь: Незважаючи на те, що підприємство повинно відображати податкові різниці згідно з статтею 140 ПКУ, основою для податкового обліку фінансових інвестицій, все ж таки, є дані бухгалтерського обліку. 

Основним нормативним документом, який регулює порядок бухгалтерського обліку інвестицій за методом участі в капіталі, є П(С)БО 12.

Аналіз П(С)БО12 показує, що, застосовуючи метод участі в капіталі, потрібно дотримуватися таких правил:

• На вартість інвестиції впливає зміна розміру власного капіталу об'єкта інвестування. Виняток становлять зміни, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування;

• Балансова вартість інвестиції збільшується при збільшенні власного капіталу об'єкта інвестування на суму, що відповідає частці інвестора;

• Балансова вартість інвестиції зменшується на суму визнаних дивідендів від об'єкта інвестування;

• Балансова вартість інвестиції зменшується при зменшенні власного капіталу об'єкта інвестування на суму, що відповідає частці інвестора;

• Якщо об'єкт інвестування отримує чистий прибуток (збиток), то зростають доходи (втрати) від участі в капіталі;

• Якщо величина власного капіталу об'єкта інвестування збільшується (зменшується) в результаті інших подій, збільшується (зменшується) інший додатковий капітал або додатково вкладений капітал інвестора;

• Якщо сума зменшення частки капіталу інвестора в сумі зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування (крім змін за рахунок чистого збитку) більше статті власного капіталу інвестора (у якій відбивається ця зміна), то на таку різницю зменшується (збільшується) нерозподілений прибуток (непокритий збиток);

• Інвестиції, які внаслідок зменшення їх балансової вартості досягають нульової вартості, відображаються в бухгалтерському обліку у складі фінансових інвестицій за нульовою вартістю.

Звертаємо вашу увагу, що всі викладені вище положення можна застосовувати, якщо зміни у власному капіталі об'єкта інвестування з'явилися результатом операцій (покупки-продажу активів або внесення активів) між ним і інвестором.

Згідно з п. 12 П(С)БО 12, фінінвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, які представляють собою результат операцій між інвестором і об'єктом інвестування.

Балансова вартість фінінвестицій збільшується (зменшується) на суму, що є часткою інвестора в чистому прибутку (збитку) об'єкта інвестування за звітний період, із включенням цієї суми до складу доходу (втрат) від участі в капіталі. Одночасно балансова вартість фінінвестицій зменшується на суму нарахованих дивідендів від об'єкта інвестування.

Відповідно до Інструкції № 291 для відображення в бухгалтерському обліку операцій, пов'язаних із застосуванням методу участі в капіталі, призначені спеціальні рахунки (субрахунку):

141 «Інвестиції пов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі»;

72 «Дохід від участі в капіталі»;

96 «Втрати від участі в капіталі».

Субрахунок 141 призначений для узагальнення інформації про наявність та рух довгострокових інвестицій (вкладень) у цінні папери (статутний капітал) підприємств - пов'язаних осіб, створених як на території країни, так і за кордоном. На рахунку 72 повинна узагальнюватися інформація про доходи, пов'язані зі збільшенням частки інвестора в чистих активах об'єкта інвестування внаслідок отриманих інвестуються підприємствами прибутків або зростання їх власного капіталу. На рахунку 96 ведеться облік втрат, пов'язаних зі зменшенням частки інвестора в чистих активах об'єкта інвестування внаслідок отриманих інвестуються підприємствами збитків або зменшення їх власного капіталу внаслідок інших подій.

Оскільки компанія володієте 100% Угорського підприємства, то на суму отриманого ним прибутку за результатами 2015 року збільшує вартість фінансових інвестицій, які обліковуються за Дт 141 «Інвестиції пов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі» з кореспонденцією за Кт 721 «Дохід від участі в капіталі». Одночасно на суму отриманих дивідендів від Угорського підприємства вартість інвестицій відповідно зменшується проведенням за Дт 373 «Розрахунки по нарахованих доходах» та за Кт 141 «Інвестиції пов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі». Тому дійсно отримані дивіденди зменшують балансову вартість зроблених інвестицій.

Другий раз у податковому обліку дохід відображати не потрібно. Згідно з статтею 7 чинної Конвенції про уникнення подвійного оподаткування з Угорською Республікою подвійного оподаткування уникнути компанія не зможе. Оскільки п. 2 цієї статті передбачено, що якщо підприємство однієї Договірної Держави здійснює комерційну діяльність у другій Договірній Державі через  розташоване там постійне представництво, то в кожній Договірній Державі до такого постійного представництва відноситься прибуток,  який воно могло б одержати, якби було окремим та самостійним підприємством, зайнятим такою ж або  аналогічною  діяльністю  в таких же або аналогічних умовах і діяло в повній незалежності від підприємства, постійним представництвом якого воно є.

Зважаючи на те, що компанія повинна використовувати так звані податкові різниці, передбачені ст. 140 ПКУ, треба зауважити, що якщо б компанія отримувала дохід від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, то мала б змогу зменшити фінансовий результат до оподаткування згідно з п. 140.4.1 ПКУ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • ТОВ передало в оренду обладнання: нюанси обліку та оподаткування
    ТОВ – платник податку на прибуток на загальних підставах, ПДВ, виробляє будівельні матеріали на замовлення покупця з використанням його торгової марки. Виробник має на балансі обладнання та хоче передати в оренду клієнтам покупця. Чи може підприємство надати обладнання в оренду? Як відобразити дану операцію в обліку?
    Сьогодні 13:199
  • Придбання квадроциклу для військовослужбовця: відображення в обліку та оподаткування
    Приватне підприємство планує придбати квадроцикл та передати його безпосередньо військовослужбовцю. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:1518
  • Облік погашення кредиту замість банку факторинговій компанії
    : У 2012 році ТОВ отримало в банку кредит. У 2014 році банк передав кредит факторинговій компанії. Протягом 2012 – 2023 рр. між банком, НБУ, фактором тривали судові справи. Відсотки за кредитом ТОВ не виставлялися. У 2023 році кредит виставлено на аукціон і продано новому кредитору. Згодом за вимогою кредитора ТОВ відшкодувало вартість кредиту, за ціною менше балансової. Як ці операції відобразати в обліку?
    Сьогодні 12:0811
  • Платник єдиного податку надає приміщення для тимчасового проживання ВПО: облік та оподаткування
    Юрособа – платник єдиного податку 4-ї групи надає приміщення для тимчасового проживання ВПО на безоплатній основі. Для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги (електроенергію, опалення, водопостачання та ін.) юрособа щомісячно надає інформацію до селищної ради. Плату за проживання і за спожиті комунальні послуги від ВПО юрособа не отримує. Як відображати це в обліку та яке оподаткування?
    Сьогодні 11:155
  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:0215