• Посилання скопійовано

Благодійні внески від засновника: як відобразити в обліку?

До благодійного фонду надійшли благодійні внески від засновника, які відображаються за кредитом рах. 48 «Цільове фінансування і цільові надходження». За ПСБО 15 «Дохід» це цільове фінансування визнається доходом у періоді, в якому понесено витрати, пов'язані з виконанням умов фінансування. Не всі благодійні внески освоєно. Чи повертати невикористані благодійні внески засновнику?

ЗапитанняДо благодійного фонду надійшли кошти у вигляді благодійних внесків від засновника, які відображається за кредитом рах. 48 «Цільове фінансування і цільові надходження». Відповідно до ПСБО 15 «Дохід» отримане цільове фінансування визнається доходом у тому періоді, в якому понесено витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування. У кінці року не всі благодійні внески було освоєно. Чи потрібно повертати невикористані благодійні внески засновнику? Якщо благодійні внески не буде повернуто, а буде віднесено на рах. 69 «Доходи майбутніх періодів», то чи порушить благодійна організація п. 3 ст. 16 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»?

Відповідь: Пп. 133.1.1 ПКУ встановлено, що благодійні організації не є платниками податку за умови, що їх метою не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.

Такі організації не є платниками податку на прибуток лише після їх внесення до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Метою благодійних організацій не може бути отримання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій (частина перша ст. 11 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 №5073-VI; далі – Закон №5073). При цьому благодійні організації мають право здійснювати господарську діяльність без мети отримання прибутку, яка сприяє досягненню їх статутних цілей (частина четверта ст. 16 Закону №5073).

Це відповідає визначенню благодійної діяльності, під якою розуміється добровільна особиста і/або майнова допомога для досягнення визначених Законом №5073 цілей, що не передбачає отримання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійникові від імені або за дорученням бенефіціара (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону №5073).

Якщо повернути кошти благодійних внесків засновнику, податківці можуть розцінити їх, як розподіл прибутку.

Щодо бухобліку отриманих коштів у вигляді благодійних внесків засновника.

Цільове фінансування – це грошові кошти, отримані неприбутковими організаціями на фінансування конкретних програм. Благодійні внески засновника напряму пов’язані із статутом та будуть використовуватися для благодійної діяльності. Саме тому такі внески є цільовим фінансуванням.

У бухобліку його відображають на рахунку 48 «Цільове фінансування та цільові надходження». П. 17 П(С)БО 15 «Дохід» встановлено, що отримане цільове фінансування (у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Тому залишок невикористаного цільового фінансування у вигляді благодійних внесків засновників слід відобразити в бухобліку за дебетом рахунку 69 «Доходи майбутніх періодів». Оскільки цей рахунок призначено для узагальнення інформації щодо одержаних доходів у звітному періоді, які підлягають включенню до доходів у майбутніх звітних періодах.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»