• Посилання скопійовано

Придбання ОЗ у фізособи: як оформити документи?

Товариство має намір для ведення госпдіяльності придбати у фізособи заправний блок-пункт (що був у використанні). Як правильно оформити бухгалтерські документи (надходження та введення в експлуатацію)?

Для початку укладаємо договір купівлі-продажу основного засобу між фізичною і юридичною особою у письмовій формі (п. 2 ч. 1 ст. 208 ЦКУ). Такий договір може бути посвідчений у нотаріуса, але виключно за бажанням однієї зі сторін, хоча обов’язковість законодавством не передбачена.

Оприбутковується товар, придбаний у фізособи на підставі акта приймання-передачі та наказу керівника підприємства. Варто також мати документи (або їх копії), які підтверджують право власності фізичної особи на товар, що реалізується, в яких зазначено ціну товару. 

У відповідності до норм п. 23 П(С)БО 7 строки корисного використання встановлюються підприємством самостійно під час визнання основного засобу активом. Підприємство самостійно визначає очікуваний період часу протягом якого активи будуть використовуватися підприємством у господарській діяльності. Тобто, у разі придбання вживаних основних засобів підприємство може врахувати те, що основний засіб вже використовувався та скоригувати очікуваний термін служби для цілей бухгалтерського обліку.

У той же час у ПКУ встановлено мінімально допустимі строки амортизації основних засобів. При цьому законодавець не зробив ніяких застережень, щодо можливості коригування таких строків. Тому при придбанні основних засобів, у податковому обліку підприємство повинно враховувати мінімальні строки корисного використання основних засобів встановленні у пп. 138.3.3 ПКУ – але лише в тому випадку, якщо підприємство коригує фінрезультат з метою оподаткування.

Для введення в експлуатацію основних засобів застосовується Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма № ОЗ-1). 

Щодо оподаткування придбаного товару, то вся сума доходу від продажу буде для фізичної особи оподатковуваним доходом. Його суму визначають виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості. 

Підприємство при виплаті доходу від продажу рухомого майна є податковим агентом (пп. 173.3 ПКУ) і повинно:

  • утримати та перерахувати з такого доходу ПДФО за ставкою, установленою в пп. 167.2 ПКУ, тобто 5 %. Виплату та оподаткування такого доходу потрібно показати у ф. №1ДФ з ознакою доходу «105». Але податковий орган має іншу думку і зазначає, що ставка ПДФО, визначається за пп. 167.1 ПКУ, тобто 18% - якщо не проведено професійну оцінку майна (див., зокрема, листи ДПС від 13.01.2017 р. №446/Д/99-99-13-02-03-14, від 10.11.2016 р. № 24277/6/99-99-13-02-03-15, від 03.02.2016 р. №1131/П/99-99-17-03-03-14).
  • одночасно провести утримання ВЗ за ставкою 1,5%. 

При цьому незалежно від того, який товар продає фізична особа, ЄСВ не нараховуємо та не утримуємо. Тому заздалегідь враховуйте суму податків, які потрібно буде вирахувати з вартості товару.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202411
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202415
  • Виконання інженерних робіт: що в бухобліку?
    Підприємство виконує інженерні роботи, результатом яких є технічна документація. Роботи можуть виконуватися протягом 6 – 9 місяців і будуть передані замовнику в кінці періоду виконання. Витрати виробничої собівартості відображаються на рахунку 23. За роботами отримуються аванси. Чи потрібно на дату балансу визнавати доходи, навіть якщо роботи не передані замовнику?
    22.04.202431
  • Нюанси списання безнадійної заборгованості
    Підприємство має на балансі прострочену дебіторську та кредиторську заборгованість, яка утворилася в період з 2012 по 2018 роки. Коли за нею спливає строк позовної давності, щоб вона стала безнадійною і списати її з балансу? Як відображати списання в бухобліку? Чи нараховувати ПДВ при списанні?
    19.04.20241 807
  • Облік ОЗ та благодійної допомоги неприбуткової організаціїосно
    Неприбуткова організація отримала 10 ноутбуків, як благодійну допомогу, за актом приймання-передачі, але без ціни. 2 ноутбуки за рішенням керівника залишилися на балансі організації для використання в діяльності. Інші 8 передаються іншій неприбутковій організації, також без ціни. Як ці операції відображати в бухгалтерському обліку?
    19.04.202423