• Посилання скопійовано

До якої групи ОЗ відносятся напіввагони для перевезення вантажів залізничним транспортом?

До якої групи основних засобів відносятся напіввагони для перевезення вантажів залізничним транспортом? Який термін корисного використання для розрахунку амортизації? Як розрахувати амортизацію напіввагонів для визначення витрат в цілях оподаткування?

У пп. 145.1 ПКУ та П(С)БО 7 наведено класифікацію основних засобів для цілей податкового обліку. Але виникають ситуації, коли бухгалтеру проблематично визначити до якої групи ОЗ віднести придбаний товар. Тому у пригоді стає старий класифікатор ОЗ ДК 013-97. Мінфін у своїх листах неодноразово звертав увагу на те, що можна використовувати цей Класифікатора для цілей класифікації ОЗ у бухгалтерському обліку (листи від 28.03.2014 р. № 31-08410-07-21/6647, від 05.12.2011 р. № 31-08410-07-10/30264). 

Тож керуючись класифікатором ОЗ ДК 013-97 визначаємо, що навіввагони для перевезення ватажів залізничним транспортом відноситься до транспортних засобів. Податковий кодекс відносить усі транспортні засоби до 5-ї групи з мінімально допустимим строком корисного використання 5 років (пп. 145.1 ПКУ).

Строк корисного використання (експлуатації) — це період часу, протягом якого підприємство очікує використовувати активи за їх призначенням.

Для обґрунтованого встановлення строків експлуатації об’єктів ОЗ необхідно враховувати такі чинники:

  • очікуваний час використання об’єкту, виходячи з його очікуваної потужності або фізичної продуктивності;
  • очікуваний фізичний та моральний знос з урахуванням інтенсивності використання об’єкту, якості сервісного обслуговування, а також змін та вдосконалення виробництва;
  • правові або інші обмеження щодо використання об’єкта основних засобів.

Але строки для всіх основних засобів різні. Для визначення строку корисної експлуатації напіввагону можна керуватися Типовими строками корисної експлуатації основних засобів, які наведені в додатку 1 до Методрекомендацій щодо облікової політики. В ній зазначено, що строк корисного використання на рухомий склад залізничного, повітряного та іншого транспорту (підгрупи 1 — 2), зокрема, рухомий склад залізничного (електровози, тепловози, паровози, мотовози, мотодрезини, вагони, платформи, цистерни, дизель-електроходи тощо) встановлено 20 років.

Транспортні засоби для цілей податкового обліку вважаються основними засобами, якщо вони відповідають критеріям, наведеним у пп. 14.1.138 ПКУ. Витрати на придбання основних засобів підлягають амортизації. Метод амортизації визначається наказом про облікову політику підприємства з-поміж методів, перерахованих у пп. 145.1.5 ПКУ. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202413
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202423
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.20247
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427