• Посилання скопійовано

Придбання та подальший облік МНМА у неприбуткової організації

Неприбуткова організація (профсоюз) для ведення статутної діяльності придбала мегафон. До вартості придбання входить мегафон, батарейки та доставка. Метод амортизації – 100% при введенні в експлуатацію. Як заповнити інвентарну картку? Коли слід списати мегафон? Як відобразити ці операції в бухобліку (8 клас рахунків) та у звіті неприбуткової організації?

В інвентарній картці зазначається лише сам мегафон. Вартість батарейок та доставки включається в його первісну вартість.

Відповідно до п. 8 П(С)БО 7 первісна вартість об'єкта основних засобів складається з таких витрат:

  • суми, що сплачують постачальникам активів (оплата за сам мегафон) та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків);
  • реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються в зв'язку з придбанням (отриманням) прав на об'єкт основних засобів;
  • суми ввізного мита;
  • суми непрямих податків у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству/установі);
  • витрати зі страхування ризиків доставки основних засобів;
  • витрати на транспортування (оплата доставки), установку, монтаж, налагодження основних засобів;
  • інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою (витрати на придбання батарейок).

Приймальною комісією, призначеною розпорядженням (наказом) керівника підприємства (організації), оформлюється приймання МНМА. Для обліку МНМА підприємство може розробити внутрішні документи, які виконуватимуть роль первинних. Для цього слід врахувати вимогу про наявність обов'язкових реквізитів: назви документа (форми), дати і місця складання, назви підприємства, від імені якого складено документ, змісту та обсягу господарської операції, одиниці виміру господарської операції, посад осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, та особистого підпису або інших даних, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік).

Зі свого боку автор рекомендує використовувати форми документів, затверджені Наказом Мінфіну №352 «Про затвердження типових форм первинного обліку». Для введення в експлуатацію автор радить оформляти Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1), для списання активу з балансу — Акт списання основних засобів (форма №ОЗ-3) (також див. тут).

Для обліку МНМА використовується субрахунок 112, а нарахування амортизації відображається за кредитом субрахунку 132 «Знос інших необоротних матеріальних активів».

Амортизація МНМА може нараховуватися за рішенням організації:

1) у першому місяці використання об'єкта в розмірі 50% його вартості, яка амортизується, та решту 50% вартості, яка амортизується, у місяці їх вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом;

2) або в першому місяці використання об'єкта в розмірі 100% його вартості.

У випадку, якщо організація застосовує метод нарахування амортизації «100% у місяці введення в експлуатацію», при списанні таких МНМА в бухобліку виникне запис Дт субрахунку 132 «Знос інших необоротних матеріальних активів» та Кт рахунку 11.

Списання МНМА здійснюється тоді, коли МНМА (мегафон) фактично стане непридатним для використання і фактично не буде використовуватися у діяльності організації. Це може статися і пізніше спливу запланованого строку використання мегафона (пізніше року, якщо мегафон фактично прослужить довше). Списання МНМА оформлюється Актом списання основних засобів (форма №ОЗ-3).

Схема бухгалтерських записів з використанням рахунків 8 класу може бути такою:

  • Дт 153 Кт 631 – варстість мегафона, батарейок та доставки;
  • Дт 112 Кт 153 – сформовано об’єкт МНМА – мегафон;
  • Дт 832 Кт 132 – нараховано амортизацію МНМА в розмірі 100%  вартості МНМА;
  • Дт 132 Кт 112 – списання мегафона при фактичному виведенні його з експлуатації.

У звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації  сума нарахованої амортизації відображається в рядку 2.3 або 2.6 в залежності від того, для яких конкретно цілей використовується мегафон. Додатково читайте тут

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:021
  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202462
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442