• Посилання скопійовано

Чи може орендар самостійно оплачувати комунальні послуги за орендоване приміщення?

Медичний центр (платник ПДВ) орендує приміщення у ФОП на ІІІ групі ЄП. Чи можна сплачувати комунальні платежі за це приміщення з розрахункового рахунку підприємства? У договорі оренди є пункт, який дозволяє сплачувати комунальні послуги безпосередньо ОСББ, оминаючи ФОП

Якщо підприємство не переукладало договори з постачальниками про надання комунальних послуг на своє ім'я, то операція з оплати комунальних послуг буде розглядатися як виконання обов'язку з оплати таких послуг іншою особою, адже підприємство виконує обов'язок, який повинен виконати власник приміщення. Пунктом 1 ст. 528 ЦКУ встановлено, що виконання обов’язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов’язання не випливає обов’язок боржника виконати зобов’язання особисто. У цьому разі кредитор зобов’язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.

Таким чином, з юридичної точки зору інша особа (медичний центр) може оплачувати комунальні послуги замість орендодавця (ФОП). Але з оподаткуванням не так все просто.

Нагадаємо, що у орендодавця – ФОП такий вид діяльності, як надання приміщень в оренду, повинен бути включений до Реєстру платників єдиного податку.

Якщо сплата орендарем комунальних платежів передбачена договором оренди, то відшкодована орендарем сума комунальних послуг платнику повністю включається до доходу ФОП від провадження ним діяльності з надання послуг (надання нерухомості в оренду). Докладніше див. тут та тут>>

Але через те, що ФОП є платником єдиного податку, він не може отримувати дохід в іншій формі, ніж грошова форма (див. п. 291.6 ПКУ). У даному випадку, коли частина доходу ФОП надається йому у вигляді погашення його зобов’язання з оплати комунальних послуг, це не є грошовою формою розрахунків між ФОП та орендарем, оскільки ФОП безспосередньо не отримує грошових коштів, він отримує погашення іншою особою його зобов’язань.

Тому сплата комунальних платежів безпосередньо орендарем на адресу постачальників комунальних послуг, при тому, що вона є доходом ФОП-орендодавця, в даному випадку неможлива. У іншому разі ФОП втратить право перебувати на єдиному податку.

Таким чином, комунальні послуги слід відшкодовувати тільки безспосередньо на адресу ФОП-орендодавця – готівкою або на банківський рахунок, а ФОП, своєю чергою, повинен оплатити їх самостійно.

Відшкодування ФОП комунальних послуг відображається в обліку підприємства-орендаря аналогічно, як і орендна плата:

  • Дт 23, 91, 92-94 Кт 631 (визнано витрати на оренду та комунальні послуги);
  • Дт 631 Кт 301, 311 – (оплачено оренду та комунальні послуги).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202461
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442