• Посилання скопійовано

Примусовий продаж необоротних активів за рішенням суду: бухоблік та оподаткування

Підприємство придбало станок за 2 млн грн. Було сплачено 1,5 млн грн. За залишок боргу постачальник подав до суду. На електронних торгах станок не продали, його викупив постачальник. Борг погасили, а різницю за вирахунком витрат виконавчої служби перерахували на рахунок підприємства. Який буде бухоблік та оподаткування?

Запитання:

Підприємство придбало станок вартість 2 млн грн. Було сплачено 1,5 млн грн. Наразі в зв’язку з тим, що залишок боргу сплачено не було, постачальник подав до суду. Оскільки на електронних торгах станок не було продано, його викупив постачальник за ціну 1,6 млн грн. 0,5 млн перерахували до рахунку погашення боргу постачальника, а різницю за вирахунком витрат виконавчої служби перерахували на рахунок підприємства. Балансова вартість на момент продажу становила 1,65 млн. Який бухоблік таких операцій? Як нараховуються ПЗ з ПДВ? Які податкові наслідки такого продажу?

 

ПДВ

Відповідно до пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ, є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Своєю чергою, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Базою оподаткування для товарів, що примусово продаються органами юстиції, є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому ст. 188 ПКУ (п. 189.4 ПКУ).

Зокрема, п. 188.1 ПКУ визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

При цьому база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Датою виникнення податкових зобов’язань буде дата отримання боржником документа, що підтверджує факт реалізації такого майна через спеціалізоване підприємство.

Оскільки вартість продажу є меншою за балансову вартість реалізованих необоротних активів, то на дату виникнення ПЗ платник податку складає дві податкові накладні:

  • одну безпосередньо на суму коштів, за якою було реалізовано необоротний актив;
  • другу - на різницю між вартістю реалізації і балансовою вартістю таких необоротних активів.

При цьому, зобов’язань за п. 198.5 ПКУ у платника податку не виникає.

Зверніть увагу! Податкова накладна в даному випадку складається безпосередньо на ту особу, яка здійснює придбання такого майна (в даному випадку - це підприємство - постачальник). Відповідно у додатку 5 декларації з ПДВ відображається ІПН особи, що придбала необоротний актив. У декларацію сума нарахованих зобов’язань потрапить до рядка 1.1 «операції, що оподатковуються за основною ставкою».

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Якщо підприємство не застосовує податкові різниці, то така операція впливає на об’єкт оподаткування лише за правилами бухобліку.

Якщо податкові різниці підприємство застосовує, то відповідно до п. 138.1 та 138.2 ПКУ:

  • фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної відповідно до НП(С)БО або МСФЗ;
  • фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням п. 138.3 ПКУ.

 

Бухоблік

По-перше, після виставлення на продаж необоротний актив переводиться до складу активів, що утримуються для продажу, такими записами:

  • списано нараховану амортизацію: Дт 131 Кт 103;
  • відображено залишкову вартість: Дт 286 Кт 103.

Після здійснення примусового продажу підприємство визнає дохід. У бухобліку вартість продажу відображається записом Дт 377 Кт 712 та списується балансова вартість такого необоротного активу - Дт 943 Кт 286. Одночасно нараховуються ПЗ з ПДВ бухгалтерським записом: Дт 712 Кт 641 (донарахування ПЗ на різницю - Дт 949 Кт 641).

Сума, що була утримана виконавцем, відноситься до дебета субрахунка 949 «Інші витрати операційної діяльності» та кредита субрахунка 685.

Оскільки частина отриманих коштів перераховуються на рахунок кредитора, то на цю суму здійснюється взаємозалік бухгалтерським записом Дт 631 Кт 377. Аналогічно здійснюється взаємозалік з виконавчою службою (Дт 685 Кт 377).

Отримана на рахунок різниця відображається в обліку бухгалтерським записом - Дт 311 Кт 377.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:05111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0635
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202422
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410