• Посилання скопійовано

Обрахунок об’єкта оподаткування податком на прибуток державним унітарним підприємством

За підсумками 1 кв. 2016 р. за даними бухобліку державне унітарне підприємство має прибуток. Чи оподатковується податком на прибуток уся сума чистого доходу чи за вирахуванням частки 75%? За підсумками 2015 р. – збиток. Чи можна суму збитку за попередній звітний період врахувати при розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток?

Сплата податку на прибуток і сплата частини чистого прибутку державними унітарними підприємствами – це різні обов’язки, і обраховуються вони окремо. 

Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями затверджено постановою КМУ від 23.02.2011 р. №138. За приписами п. 1 цього нормативного документа державні унітарні підприємства та їх об’єднання мають відраховувати в бюджет 75% обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках*.

Виходячи із того, що на рахунку 79 ведеться облік фінансового результату (прибутку або збитку) поточного року і даний результат визначається наростаючим підсумком з початку року, то він не переноситься щомісяця або щокварталу на рахунок 44. Це робиться лише раз на рік. Рахунок 79 повинен бути закритий і залишок за ним повністю перенесений на рахунок 44 наприкінці звітного року. Рахунок 44 містить три субрахунки, що дозволяють визначити окремо фінрезультат від операційної, фінансової та іншої діяльності. За наявності фінрезультату за кожним із цих субрахунків роблять окремо проведення з перенесення сформованого прибутку на кредит 441, збитку — в дебет 442. Отже, за підсумками 2015 року підприємство має збиток (дебетове сальдо субрах. 442). Оскільки закривати рах. 79 на рах. 44 слід тільки за підсумками року, врахувати за підсумками 1 кв. 2016 року збитки за 2015 рік в бухгалтерському обліку не можна. Згорнути фінансовий результат можна буде тільки за підсумками річної фінансової звітності з 2016 рік (готуючи звітність за 2016 рік можна буде врахувати збиток за 2015 рік).

Водночас, за приписами ч. 4 пп. 134.1.1 ПКУ всі платники податку на прибуток  мають можливість зменшити фінансовий результат звітного періоду на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Тобто в рамках податкових показників (для обрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток) підприємство має можливість врахувати минулорічний від’ємний фінрезультат.

При цьому термін подання розрахунку частини чистого прибутку (доходу) в 2016 році залишається незмінним  - ця податкова декларація подається щоквартально (читайте: Термін подання розрахунку частини чистого прибутку держпідприємствами у 2016 році).

Тобто, податок на прибуток за 1 квартал 2016 р. обраховується із суми, що зафіксована за підсумками 1 кварталу 2016 року на рах. 79 – ця величина є обрахунковою і саме на її основі обчислюється податок на прибуток (18%). Фінансовий результат за підсумками звітного періоду, зменшений на суму податку на прибуток, є по суті підсумком суми чистого фінансового результату (прибутку) – саме із цієї величини слід обрахувати 75%, належні до сплати в бюджет.

Сума податку на прибуток обраховується його платниками і зазначається у декларації з податку на прибуток в строки, визначені ст. 137 ПКУ. Зазначимо, що наразі визначати суму такого податку щоквартально мають лише ті платники податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, перевищує 20 мільйонів гривень.

Отже, якщо підприємство подає декларацію з податку на прибуток щоквартально, то суму такого податку за 1 квартал 2016 року воно знатиме, якщо ж ні, то сумою, з якої протягом перших 9 місяців року будуть обраховуватися 75%, належні до сплати в бюджет, буде сума фінансового результату без зменшення на суму податку на прибуток. І лише за підсумками звітного податкового року можна буде врахувати визначений за його наслідками та задекларований податок на прибуток.

Нагадаємо також, що, згідно з численними роз’ясненнями податківців (наприклад, лист ДФСУ від 02.02.2016 №2042/6/99-99-19-02-02-15), сплата частини чистого прибутку за своїм економічним змістом відповідає визначеному пп. 14.1.49 ПКУ поняттю дивідендів. Тому, при спрямуванні до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державні унітарні підприємства нараховують на таку частину та вносять до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток у порядку, визначеному  п. 57.1-1 ПКУ. І, оскільки таке підприємство є платником податку на прибуток, сума цього авансового внеску відображається в декларації з податку на прибуток на загальних засадах, і в частині розрахованого податкового зобов’язання (рядки 20-22 декларації, додаток АВ), і в частині зменшення розрахованого податку на прибуток (рядок 16, додаток ЗП).

____________________

* Яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202446
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202484
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433