• Посилання скопійовано

Усі платники податку на прибуток мають коригувати фінрезультат на збитки минулих звітних періодів

У платника податку на прибуток (суб'єкт мікропідприємництва) за результатом 2015 р. були збитки. В 2016 р. ці збитки перекриються за рахунок доходів. Однак ці випадки потрапили в різні звітні періоди. Чи можливо збитки за 2015 р. не декларувати?

Очевидно, небажання декларувати збитки за 2015 рік продиктоване нормою пп. 140.4.2 ПКУ і обов’язком обраховувати податкові різниці у 2016 році. 

Але слід пам’ятати, що, згідно норм пп. 134.1.1 ПКУ, для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує 20 млн грн, об’єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ. Тобто, на збитки минулих звітних періодів коригувати фінрезультат до оподаткування мають усі платники податку на прибуток, навіть ті, які інших коригувань не здійснюють. 

І ще один момент. За приписами п. 44.2 ПКУ  для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток має використовувати дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування. Але, коли ми говоримо про збитки минулих років, маємо на увазі не збитки, визначені у бухгалтерському обліку, а саме від’ємне значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Тобто, про збитки, задекларовані у деклараціях з податку на прибуток, а не зазначених у фінансовій звітності. 

Щодо того, чи можна не декларувати у декларації з податку на прибуток, починаючи зі звітного періоду 2015 року, відємне значення об’єкту оподаткування, визначене у бухгалтерському обліку або внаслідок застосування різниць, зазначимо таке. Оскільки, як сказано вище, декларація складається на підставі фінансової звітності, то платник податку має перенести значення фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку) з такої фінансової звітності. Жодного винятку чи додаткової умови!

Обійти дану норму можна виключно свідомо занизивши в обліку витрати і втративши подальшу можливість їх відобразити в обліку в наступних періодах. Через виправлення помилок в майбутніх періодах цю ситуацію не вирішити, адже, хоча такі помилки у фінансовій звітності виправляються шляхом коригування показника нерозподіленого прибутку (збитку) на початок року в пасиві балансу поточного звітного періоду, виправлення помилок призведе до потреби внести коригування у податкову звітність за попередні періоди, на результуючі показники яких вплине таке заниження витрат. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433